Błaszczak zapowiada nagły ruch PiS. Chodzi o zmianę traktatów Unii Europejskiej

Szef MON Mariusz Błaszczak mówił w TVP Info, że we wtorek zostanie przedstawiony projekt uchwały, mającej na celu uzyskanie stanowiska polskiego Sejmu sprzeciwiające się zapowiadanym zmianom traktatów Unii Europejskiej.

We wtorek Sejm X kadencji ma kontynuować swoje pierwsze posiedzenie, które rozpocznie się od wyboru sejmowych komisji i ich prezydiów. Obrady będą kontynuowane prawdopodobnie w środę, gdy posłowie zajmą się projektami pierwszych ustaw. 

Zjednoczona koalicja w pierwszej kolejności chciałaby zająć się projektem dofinansowania do in virtro, a także obywatelskim projektem zmian w Karcie Nauczyciela. Oficjalnie zostanie zgłoszony także kandydat na Rzecznika Praw Dziecka. Z kolei PiS chce przedłużenia na przyszły rok wakacji kredytowych, zamrożenia cen energii elektrycznej oraz wydłużenia na kolejne miesiące zerowego VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. 

Ponadto w poniedziałek wieczorem obecny szef MON zapowiedział, że jego partia przedstawi projekt uchwały, mającej na celu uzyskanie stanowiska polskiego Sejmu sprzeciwiające się zapowiadanym zmianom traktatów Unii Europejskiej.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że przyjęcie planowanych zmian pozbawi Polskę autonomii i wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo kraju. - Chodzi o traktat z Maastricht i traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - wyjaśnił minister Błaszczak. Jak dodał, przyjęcie tych zmian doprowadzi do utraty obronności przez Polskę. - Oprócz straty weta, stracimy kontrolę nad polityką bezpieczeństwa. Wtedy staniemy się prowincją zarządzaną z Berlina - przekonywał Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że byłoby to "tragiczne w skutkach" dla naszego kraju.

Zobacz wideo Podkulony ogon Morawieckiego. "Nasze propozycje są spójne z propozycjami PSL-u, Polski 2050, Konfederacji, a nawet Lewicy"

Projektowane zmiany traktatów Unii Europejskich mają scentralizować Wspólnotę i sprawić, że kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii. W poniedziałek rozpoczęła się czterodniowa sesja Parlamentu Europejskiego.

We wtorek członkowie komisji ds. konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przedstawią sprawozdanie zalecające zmianę traktatów. Natomiast w środę Parlament Europejski zagłosuje nad przyjęciem bądź odrzuceniem tego sprawozdania. W październiku głosowanie nad sprawozdaniem odbyło się wewnątrz komisji. Na dwudziestu jej członków sześciu było przeciw.

Premier Mateusz Morawiecki chce spotkania z marszałkiem Sejmu - tematem trzy projekty ustaw

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że chce się spotkać z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i oczekuje na zaproszenie. Szef rządu poinformował, że chciałby z Hołownią rozmawiać o trzech projektach ustaw zgłoszonych przez Radę Ministrów oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Propozycje dotyczą przedłużenia na przyszły rok wakacji kredytowych, zamrożenia cen energii elektrycznej oraz wydłużenia na kolejne miesiące zerowego VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. - Kryzys energetyczny jeszcze nie jest za nami. Musimy realizować nasze działania osłonowe. Dlatego misja naszego rządu musi być kontynuowana. Zerowy VAT na żywność także ulży portfelom seniorów, portfelom polskich rodzin - powiedział premier.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście poniżej:

Więcej o: