Sejmowe obrady zostaną wznowione. Nad czym będą głosować posłowie podczas kolejnego spotkania?

Już we wtorek 21 listopada zostaną wznowione obrady nowo wybranego Sejmu X kadencji. Na stronie izby niższej pojawiły się informacje, nad czym będą głosować posłowie podczas najbliższego spotkania. Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu?

W ubiegłym tygodniu odbyły się pierwsze dwa spotkania nowo wybranego Sejmu X kadencji. W poniedziałek (13 listopada) podczas trwających blisko osiem godzin obrad podjęto pierwsze decyzje dotyczące organizacji pracy nowego składu izby niższej parlamentu. Dzień później posłowie zadecydowali między innymi o nowych sekretarzach Sejmu, składzie osobowym Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych oraz posłach-członkach Krajowej Rady Sądownictwa. Po tych głosowaniach marszałek Sejmu zarządził przerwę w obradach. Te zostaną wznowione w najbliższy wtorek. 

Zobacz wideo Marta Lempart o Hołowni i Kosiniaku: Poszli na rozmowy koalicyjne i nakłamali, że wszyscy ich członkowie są za zakazem aborcji

Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu? Harmonogram najbliższych obrad parlamentu

Jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu opublikowanego na oficjalnej stronie internetowej izby niższej parlamentu, już we wtorek 21 listopada posłowie ponownie zasiądą na sali sejmowej. Wiadomo, że tego dnia obrady rozpoczną się od godziny 12. W trakcie kolejnego dnia pierwszego posiedzenia Sejmu posłowie zadecydują o:

  • wyborze składów osobowych komisji sejmowych,
  • wyborze składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej,
  • wyborze składu osobowego Komisji Etyki Poselskiej,
  • wyborze składu osobowego Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Kiedy jednak odbędzie się kolejne posiedzenie Sejmu? Według art. 173. pkt 1. regulaminu izby niższej parlamentu "posiedzenia Sejmu odbywają się w terminach ustalonych przez Prezydium Sejmu lub uchwałą Sejmu" oznacza to, że terminy kolejnych obrad wyznaczy marszałek wraz z wicemarszałkami. Data może zostać ustalona także na skutek stosownej ustawy. 

Jacek Cichocki kandydatem na nowego szefa Kancelarii Sejmu

Także we wtorek 21 listopada sejmowa komisja regulaminowa ma zaopiniować wniosek o powołanie Jacka Cichockiego na stanowisko szefa Kancelarii Sejmu. W środę (15 listopada) informację na temat dymisji dotychczasowej szefowej Agnieszki Kaczmarskiej potwierdził marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił wówczas o Cichockim: - To człowiek, do którego mam zaufanie i człowiek, o którym, obok Władysława Kosiniaka-Kamysza, mogę powiedzieć, że jest absolutnie kryształowym człowiekiem, skrajnie uczciwym i typem państwowca.

Kandydat na nowego szefa Kancelarii Sejmu podał, że już w pierwszym miesiącu pracy chce zacząć pracę nad budżetem. - Budżet państwa, ale także budżet Kancelarii. To jest pierwszy cel - zapoznanie się z budżetem, przejrzenie go, poznanie go i zaproponowanie już nowemu rządowi do przedłożenia, które będzie przygotowywane. Oprócz tego jest szereg symbolicznych działań, które już się dzieją - podsumował.

Więcej o: