Jacek Majchrowski nie będzie kandydować na kolejną kadencję w wyborach na prezydenta Krakowa - ogłosił na konferencji w Magistracie. Był włodarzem miasta przez pięć kadencji. W drugiej turze wyborów w 2018 roku zwyciężył z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości Małgorzatą Wassermann, zdobywając niemal 62 procent głosów.
- Wczoraj minęło dokładnie 21 lat, odkąd złożyłem pierwsze ślubowanie na prezydenta Krakowa. To pewna epoka. Ona skłania do tego, by dokonać podsumowań - powiedział Jacek Majchrowski. - Zaczynałem od czegoś, co umownie nazywamy "zapóźnieniami cywilizacyjnymi". Chodziło głównie o kanalizację i wodociągi. Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że nadrobiliśmy zapóźnienia z naddatkiem. Byliśmy pierwszym miastem w Polsce, które oczyszczało ścieki - dodał.
- Nie zamierzam kandydować w najbliższych wyborach. Mam 77 lat i jeśli chciałbym wystartować, to kończyłbym kadencję w wieku 82 lat. Nie chcę wyglądać wtedy jak co niektórzy politycy - stwierdził prezydent Krakowa. - To dla mnie trudna decyzja, ale uznałem, że zrealizowałem obietnice, które złożyłem krakowianom ponad 20 temu i zostawiam miasto, z którego - jak pokazują badania - krakowianie są dumni. I mam nadzieję, że się to nie zmieni w przyszłości - zaznaczył.
Jacek Majchrowski wskazał też, kto według niego jest najlepszym kandydatem na prezydenta Krakowa. - Mój zastępca, prof. Andrzej Kulig. Zgadzamy się ze sobą, jeśli chodzi o kierunek rozwoju miasta, ale odnośnie do poszczególnych elementów czasami mamy różne zdanie. On jako podwładny je wykonuje, ale wiem, że czyni to czasami z niechęcią. Natomiast uważam, że jest osobą w pełni predestynowaną do tego, aby objąć ten urząd - podkreślił.
Wybory samorządowe odbędą się wiosną. Do tej pory oficjalnie swój start w wyborach na prezydenta Krakowa potwierdzili poseł Aleksander Miszalski z Platformy Obywatelskiej i rektor Uniwersytetu Ekonomicznego profesor Stanisław Mazur. Wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta miasta media wymieniają polityków: Małgorzatę Wassermann z PiS, Łukasza Gibałę z klubu radnych Kraków dla Mieszkańców, posła Ireneusza Rasia, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz radnego wojewódzkiego Tomasza Urynowicza.