Cichocki o pierwszych zadaniach szefa Kancelarii Sejmu. Wskazuje na dwa najważniejsze cele

- Mamy do przygotowania budżet - budżet państwa, ale także budżet Kancelarii. To jest pierwszy cel - zapoznanie się z budżetem, przejrzenie go, poznanie go i zaproponowanie już nowemu rządowi do przedłożenia - mówił na antenie TVN24 Jacek Cichocki, nowy szef Kancelarii Sejmu.

15 listopada marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził, że Agnieszka Kaczmarska, która była szefową Kancelarii Sejmu, podała się do dymisji. Kaczmarska odchodzi ze stanowiska, które piastowała od 2016 roku. Następcą Kaczmarskiej na stanowisku szefa Kancelarii Sejmu ma być Jacek Cichocki, który kierował sztabem Szymona Hołowni podczas kampanii prezydenckiej w 2020 roku. Wcześniej Cichocki był między innymi szefem Ośrodka Studiów Wschodnich oraz ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska.

Cichocki był pytany przez reporterkę TVN24 o nowe stanowisko  i o pierwsze decyzje marszałka Sejmu Szymona Hołowni dotyczące funkcjonowania Sejmu.

- Marszałek Szymon Hołownia już zapowiedział, że jego marzeniem jest to by Sejm, więc i kancelaria Sejmu, były bardziej dostępne dla obywateli i dziennikarzy tak, żebyście państwo mogli informować Polaków i o tym, co się tutaj dzieje i nad czym się pracuje. Chodzi o to, żeby o tym spokojnie i merytorycznie opowiadać - powiedział.

Cichocki nawiązał też do strajku osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który miał miejsce w Sejmie poprzedniej kadencji. Zaznaczył, że "historie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunami, które miały tu miejsce w przeszłości, nie powinny więcej się tu zdarzyć." - Nawet jeśli będą tu protesty, będziemy starali się wchodzić w dialog, w rozmowę z osobami protestującymi, żeby nawet im zapewnić właściwe warunki do tego, by mogli się spotkać czy to z marszałkiem, czy z posłami - podkreślał. 

Zobacz wideo Jacek Ozdoba spytany o Hołownię: Na razie ma problem z dopuszczaniem członków rady ministrów do głosu

 Cichocki: Najważniejszym celem Sejmu jest przygotowanie budżetu państwa i Kancelarii

Przyszły szef Kancelarii Sejmu przekazał, jakie są pierwsze cele i zadania, jakie sobie stawia na pierwszy miesiąc pracy.

- Mamy do przygotowania budżet - budżet państwa, ale także budżet Kancelarii. To jest pierwszy cel - zapoznanie się z budżetem, przejrzenie go, poznanie go i zaproponowanie już nowemu rządowi do przedłożenia, które będzie przygotowywane. Oprócz tego jest szereg symbolicznych działań, które już się dzieją - podsumował.

Agnieszka Kaczmarska podała się do dymisji

Agnieszka Kaczmarska kierowała Kancelarią Sejmu od października 2016 r. Wcześniej przez kilka miesięcy była wiceszefową kancelarii. W latach 1998-2001 była pracowniczką klubu Akcji Wyborczej Solidarność, w latach 2002-2016 r. była radną Prawa i Sprawiedliwości warszawskiej dzielnicy Targówek. W 2006 r. została szefową biura klubu parlamentarnego PiS, pełniła tę funkcję przez dekadę.

W styczniu 2020 r. Agnieszka Kaczmarska została ukarana przez sędziego Pawła Juszczyszyna dwiema grzywnami po trzy tysiące złotych. Była to kara za nieokazanie na sądowe polecenie dokumentów dotyczących list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Szefowa Kancelarii Sejmu odwołała się od tej decyzji. W międzyczasie jednak doszło do ujawnienia tych list w mediach. Kilka miesięcy później Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił postanowienie o ukaraniu szefowej Kancelarii Sejmu.

Przyszły dyrektor Kancelarii Sejmu, Jacek Cichocki, był szefem Ośrodka Studiów Wschodnich. W latach 2008-2011 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za rządu PO-PSL, później przez dwa lata był ministrem spraw wewnętrznych, a następnie - do 2015 r. ministrem-członkiem Rady Ministrów, szefem KPRM oraz przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. W 2020 r. został szefem sztabu Szymona Hołowni, kandydującego wówczas na prezydenta RP. Potem dołączył do think tanku Instytut Strategie 2050.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: