Kim Tusk obsadzi ministerstwa? "GW" o "zderzakach". Padają nazwiska kobiet

Donald Tusk stworzy rząd z doświadczonych i zaufanych ludzi, którzy mają spełnić funkcję "zderzaków" i efektywnie posprzątać po przednikach - taki wniosek płynie z najnowszych ustaleń "Gazety Wyborczej" o nazwiskach w przyszłym koalicyjnym rządzie. Wiadomo, kto najprawdopodobniej pokieruje kłopotliwym do niedawna Ministerstwem Zdrowia oraz kto przeprowadzi zmiany w polskim systemie oświaty. W obu przypadkach padają nazwiska kobiet.

O tym, kto może zasiąść w Radzie Ministrów pod przewodnictwem Donalda Tuska, piszą dziennikarki "Gazety Wyborczej" Iwona Szpala i Justyna Dobrosz-Oracz w tekście "Wiemy, kto ma największe szanse wejść do rządu Tuska. Zdrowie i edukacja dla kobiet".

Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz: Wierzę, że uda się zmiękczyć Kosiniaka-Kamysza w sprawie dopuszczalności aborcji

W poniedziałek 13 listopada - po przegranych głosowaniach w Sejmie, które dobitnie pokazały, ile głosów ma PiS, a ile dotychczasowa opozycja - prezydent desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Rzecznik jego rządu twierdzi bezustannie, że rozmowy z potencjalnymi koalicjantami trwają. Morawiecki ma dwa tygodnie na sformowanie rządu. Donald Tusk, bo to on z największym prawdopodobieństwem będzie premierem, ma tego czasu więcej. Rozmowy lidera PO z pozostałymi liderami koalicji trwają od podania wyników wyborów parlamentarnych. Z zapisów umowy koalicyjnej wiemy, że będzie dwóch wicepremierów: Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Krzysztof Gawkowski. Prezes PSL-u ma objąć także Ministerstwo Obrony Narodowej, a wiceprzewodniczący Nowej Lewicy - resort cyfryzacji. To już jednak sfera spekulacji.

Najnowsze typowanie na ministrów w rządzie Tuska. Te ministerstwa dla kobiet

Z informacji "Gazety Wyborczej", opublikowanych w czwartek rano, dowiadujemy się, że Donald Tusk poda skład swojego rządu, kiedy dostanie misję jego stworzenia. I sięgnie po ludzi sprawdzonych, którzy w przeszłości zasiadali już w ministerstwach oraz wiedzą, "jak reagować w stresie". Koalicja Obywatelska ma odpowiadać za najważniejsze ministerstwa:

  • MSWiA - tu wymieniany jest Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO;
  • finansów - Andrzej Domański, ekspert gospodarczy PO;
  • MSZ - Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska i były szef MON w pierwszym rządzie PiS-u w latach 2005-2007;
  • sprawiedliwości - Borys Budka lub Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, obecnie senator;
  • aktywów państwowych - tu również pojawia się nazwisko Borysa Budki, ten resort ma odpowiadać za odpolitycznienie mediów publicznych oraz audyt w spółkach skarbu państwa; 
  • zdrowia - Izabela Leszczyna, która miała dostać propozycję kilka dni temu.

Z informacji dziennikarek "GW" wynika, że polityczki Lewicy mogłyby stanąć na czele dwóch ministerstw: Katarzyna Kotula - resortu rodziny i polityki społecznej, a Agnieszka Dziemianowicz Bąk - resortu edukacji. - Z edukacją jest problem. Niechętna temu jest Trzecia Droga i po trochu Koalicja Obywatelska. W edukacji trzeba przeprowadzić poważną, spokojną reformę. Świecka szkoła? Oczywiście, ale bez konfliktu ideologicznego, do którego może doprowadzić temperament Lewicy - cytują swojego informatora dziennikarki. Jeśli ministerstwo zostanie w gestii KO, jego pracami może pokierować Barbara Nowacka.

GW: Trzecia Droga w pięciu ministerstwach

Dziennikarki donoszą też, że ludowcy mają odpowiadać za co najmniej trzy ministerstwa. Resort obrony narodowej przeznaczono dla Władysława Kosiniaka-Kamysza, a infrastruktury - dla Dariusza Klimczaka. Wciąż toczyć się ma jednak dyskusja ws. szefa najważniejszego dla PSL-u resortu rolnictwa. Kandydatem na stanowisko ministra rolnictwa ma być Czesław Siekierski, który był wiceszefem resortu w rządzie Leszka Millera. Pada również nazwisko Zbigniewa Ziejewskiego. Polska 2050 z kolei ma liczyć na resorty klimatu i środowiska oraz funduszy i rozwoju regionalnego. Kandydatką do kierowania pierwszym z nich jest Paulina Hennig-Kloska, a drugim - Michał Kobosko.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: