Walka z inflacją i jej skutkami, ochrona zdrowia oraz odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy - to trzy najważniejsze zadania, jakie przed rządem Donalda Tuska stawiają uczestnicy sondażu UCE Research dla Onetu. Z badania wynika, że sprawy gospodarcze wskazało 42,3 proc. ankietowanych. Ochrona zdrowia jest istotna dla 30,4 proc. pytanych, a nieco mniej - 27,8 proc. - wskazało, że priorytetem dla nowego rządu powinno być odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Inne ważne dla Polaków sprawy i zadania, które stawiają przed gabinetem lidera PO Donalda Tuska to: reforma wymiaru sprawiedliwości (20,6 proc.), aborcja (19,2 proc.), rozliczenie rządu Zjednoczonej Prawicy (18,9 proc.) i reforma systemu edukacji (16,7 proc.). Kolejne miejsca zajęły między innymi podatki, zmiany w mediach publicznych i odpolitycznienie spółek skarbu państwa.
Ankieterzy UCE Research dla Onetu zadali uczestnikom sondażu jeszcze jedno pytanie: czy zapowiadany nowy rząd na czele z Donaldem Tuskiem przetrwa całą, czteroletnią kadencję? Prawie 30 proc. odpowiedziało "raczej tak", a odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 20,3 proc. badanych. Razem to 50,1 proc. Odmiennego zdania jest 28,5 proc. pytanych: 16,3 proc. odpowiedziało - "raczej nie", a 12,2 proc. - "zdecydowanie nie". Więcej niż co piąty ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
Sprawy gospodarcze i ochrona zdrowia pojawiły się również na liście priorytetów, jakie wskazali uczestnicy badania dla naszej redakcji. Pod koniec czerwca opublikowaliśmy wyniki sondażu Kantar dla Gazeta.pl. W badaniu przeprowadzonym w dniach 5-26 maja (zatem pięć miesięcy przed wyborami) zapytano respondentów o to, jakie zagadnienia są dla nich najważniejsze i czy są wystarczająco poruszane w kampanii wyborczej. 93 proc. wszystkich badanych uznało, że najważniejszą dla nich kwestią jest służba zdrowia (takie sformułowanie zostało użyte w badaniu, obecnie preferowaną formą jest "ochrona zdrowia"). Nieco mniej - 91 proc. - wskazało na edukację i sytuację w szkolnictwie. 90 proc. wspomniało o cenach, inflacji i drożyźnie. Na dalszych miejscach znalazły się m.in. zdrowie psychiczne, bezpieczeństwo kraju, inwestycje w armię, fundusze europejskie i pieniądze z KPO. Co Polaków interesuje najmniej? Legalizacja miękkich narkotyków została uznana za ważną kwestię jedynie przez 29 proc. badanych, dostęp do broni - przez 35 proc., a przyjęcie euro w Polsce - 40 proc.
Pełne wyniki sondażu Kantar dla Gazeta.pl prezentujemy w tekście Marcina Kozłowskiego:
***
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: