Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji (13 listopada) Szymon Hołownia został nowym marszałkiem. Zanim to się stało, w tegorocznych wyborach parlamentarnych otwierał listę Trzeciej Drogi w okręgu podlaskim. Uzyskał aż 79 951 głosów.
Szymon Hołownia przez lata mieszkał na ul. Towarowej w Białymstoku. - Tu na osiedlu mieszkał, znam go z kościoła - mówiła jedna z mieszkanek tej samej okolicy w rozmowie z reporterem Wirtualnej Polski. Dziennikarz zadał mieszkańcom stolicy Podlasia pytanie o to, co sądzą o Szymonie Hołowni i czy będzie spełniał się w roli nowego marszałka. - Jestem dumna, że stąd pochodzi - stwierdziła biorąca udział w sondzie Białostoczanka. - 20 lat tutaj mieszkał. Bardzo fajny facet - relacjonował jeden z napotkanych mężczyzn.
Większość osób, które rozmawiały z reporterem portalu, wypowiada się o nowym marszałku w samych superlatywach. - Myślę, że jest to przyzwoity człowiek i się wykaże - stwierdziła kolejna z mieszkanek Białegostoku. Inny mężczyzna podkreślił, że po ostatnim wystąpieniu Hołowni widać, że będzie "dobrze rządził" - Mam nadzieję, że czeka nas porządna zmiana i w Polsce będzie normalnie - stwierdziła kolejna kobieta. - On taki uczciwy człowiek i konkretnie mówi - chwalił go zapytany o opinię Białostoczanin. Mężczyzna przyznał, że spodobał mu się przede wszystkim symboliczny gest rozebrania barierek przed Sejmem.
Pojawiły się jednak głosy, które stoją w zdecydowanej sprzeczności z pełnymi optymizmu i nadziei obywatelami Białegostoku. - To ogromna pomyłka - przyznała jedna ze spotkanych na ulicy kobiet. - Proszę następne pytanie - stwierdziła kategorycznie druga. - Nie do końca jestem do niego przekonana. Owszem, dobrze prowadził (programy - red.), jak był w telewizji, to jeszcze może być. Ale tutaj... Nie wierzę w te słowa, które powiedział. Nie wierzę, że będzie taka równość - przyznała inna kobieta.o Hoł
Kandydaturę lidera Polski 2050 zgłosiły wspólnie cztery partie - oprócz Polski 2050 także KO, PSL i Lewica. Łącznie Szymon Hołownia w wyborach na marszałka Sejmu zdobył 265 głosów. - To wielki honor. To potężna zobowiązanie. To dowód, że Polki i Polacy są bardzo dojrzałym społeczeństwem - mówił podczas swojego pierwszego wystąpienia. Wspomniał także o szeregu zmian, które zamierza wprowadzić, w tym: utworzenie podcastu, gdzie zaprosi polityków wszystkich opcji, przywrócenie briefingów i śniadań prasowych z marszałkiem, a także zlikwidowanie barierek sprzed Sejmu, do czego doszło z inicjatywy obywatelskiej już w trakcie poniedziałkowego posiedzenia.
Jeszcze w tym tygodniu nowy marszałek planuje wygłosić orędzie w Telewizji Polskiej. - Myślę, że jeszcze w tym tygodniu. Mam nadzieję, że będzie skierowane nie tylko do widzów TVP, bardzo ich szanuję, ale proszę mi pozwolić zwrócić się też do innych Polek i Polaków, którzy wybierali ten Sejm. To jest moment, w którym wypada się przedstawić, powiedzieć, dlaczego, o co chodzi, co chcielibyśmy zrobić, jakich zmian można oczekiwać - przekazał podczas wtorkowej konferencji prasowej. Dodał, że w planach nowej koalicji jest także reforma w Krajowej Radzie Sądownictwa.