Hołownia otrzymał od Lewicy projekty ustaw ws. aborcji. Szybko wystartowała też Konfederacja

Katarzyna Rochowicz
Nowy marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał na portalu X, że otrzymał cztery pierwsze projekty ustaw. Dotyczą one m.in. bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia oraz dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców.

W środę 15 listopada po południu nowy marszałek Sejmu poinformował, że otrzymał cztery pierwsze projekty ustaw. "Po dwa autorstwa Lewicy i Konfederacji. Wszystkie będą procedowane po ukonstytuowaniu komisji. W moim gabinecie nie ma miejsca na sejmową zamrażarkę" - podkreślił lider Polski 2050. O likwidacji tzw. zamrażarki Szymon Hołownia mówił także już w poniedziałek. - Wszystkie projekty, które będą spełniały warunki legislacyjne, będą procedowane zgodnie ze swoją kolejnością - zapewniał. 

Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz: Naszym założeniem jest, by 100 konkretów wprowadzić jak najszybciej

Pierwsze projekty ustaw złożone w Sejmie. Czego dotyczą?

Na stronie Sejmu można już znaleźć projekty ustaw Lewicy i Konfederacji, o których wspomniał Szymon Hołownia. Dotyczą one:

  • Bezpiecznego przerywania ciąży. Pojawia się zapis m.in. o możliwości przerwania ciąży do 12. tygodnia. Pod projektem podpisało się 20 z 26 posłów i posłanek Lewicy. Pełną treść projektu ustawy można znaleźć pod tym linkiem.
  • Zmiany ustawy w Kodeksie karnym. Projekt zakłada m.in. częściową depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12 tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu. Pod projektem podpisało się 22 z 26 posłów i posłanek Lewicy. Pełną treść projektu ustawy można znaleźć pod tym linkiem.
  • Zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. "Celem ustawy jest stopniowa likwidacja uciążliwego obowiązku opłaty składek na ubezpieczenie społeczne na rzecz wprowadzenia systemu wprowadzenia dobrowolnych składek dla przedsiębiorców" - czytamy w projekcie Konfederacji. Jak twierdzi ugrupowanie, w pierwszym roku jej obowiązywania dobrowolność ubezpieczeń miałaby objąć mikroprzedsiębiorców, w drugim małych i średnich, a od trzeciego wszystkich przedsiębiorców. Pod projektem podpisało się 15 z 18 posłów i posłanek Konfederacji. Pełną treść projektu ustawy można znaleźć pod tym linkiem.
  • Zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt dotyczy podniesienia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do wysokości równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniejszej niż 60 000 złotych. Pod projektem podpisało się 16 z 18 posłów i posłanek Konfederacji. Pełną treść projektu ustawy można znaleźć pod tym linkiem.
Więcej o: