Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Uroczystość desygnowania na premiera odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Prezydent powiedział podczas uroczystości, że wierzy, iż Mateuszowi Morawieckiemu uda się zdobyć poparcie dla nowego gabinetu
Jednak, jeśli ta misja nie powiedzie się (a wszystko na to wskazuje), wtedy inicjatywa trafi do Sejmu. W drugim konstytucyjnym kroku misję tworzenia nowego rządu dostanie Donald Tusk, a rząd powinien powstać w grudniu. We wtorek "Rzeczpospolita" wskazuje, co może być "strategicznym powodem" tego, że PiS "chce przeciągnąć odejście do połowy grudnia". Jak pisze dziennik, dopiero 14 grudnia w życie wejdą zmiany dotyczące Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.
Dziennik zaznacza, że zmiany te zakładają, że uprawnienia w zakresie kontroli inwigilacji prowadzonej przez służby specjalne od prokuratora generalnego, czyli obecnie Zbigniewa Ziobry, przejmie pierwszy zastępca prokuratora generalnego prokurator krajowy, czyli Dariusz Barski. Z informacji "Rz" wynika, że jest to zaufany człowiek obecnego ministra sprawiedliwości.
10 listopada, czyli w ostatni dzień roboczy przed dymisją rządu Mateusza Morawieckiego, opublikowano rozporządzenia, które dotyczą "sposobu dokumentowania kontroli operacyjnej w Służbie Ochrony Państwa, Krajowej Administracji Skarbowej, Policji i Straży Granicznej".
Jak pisze "Rzeczpospolita", zmiany zakładają m.in., że prokurator krajowy będzie sprawował "władzę absolutną" i miał pełen nadzór nad "kontrolą operacyjno-rozpoznawczą", czyli inwigilacją prowadzoną przez służby.
Człowiek Ziobry ma też decydować o "prokuratorskich kadrach, awansach, delegacjach prokuratorów do pracy w innych jednostkach, obejmie też pełen nadzór nad kluczowymi śledztwami i tym, kto je będzie prowadzić i nad kontrolą operacyjno-rozpoznawczą".
Z danych zebranych przez Fundację Ponoptykon wynika, że "polskie służby nadużywają podsłuchów, bo są bezkarne". W 2021 roku - informuje gazeta - policja i służby pobrały 1,85 miliona bilingów i lokalizacji.
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: