Morawiecki kandydatem na premiera. Tak zdecydował Duda. Co na to Polacy? Jest sondaż

Ponad połowa badanych negatywnie ocenia decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o powierzeniu misji utworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu - wynika z sondażu pracowni Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu". Duda o swojej decyzji poinformował w poniedziałkowym orędziu.

W sondażu Pollster zapytano badanych, czy Andrzej Duda postąpił słusznie, zapowiadając powierzenie misji utworzenia nowego rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Odpowiedzi "tak" udzieliło 38 proc. ankietowanych, "nie" - 52 proc., a 10 proc. nie miało zdania w tej kwestii.  - Większość Polaków jest zwolennikiem zmiany władzy, co pokazują wyniki wyborcze. Nie dziwi mnie ta krytyka badanych w sprawie decyzji prezydenta o powierzeniu misji tworzenia rządu Morawieckiemu. Polacy wybrali opozycję, a nie PiS - skomentował w rozmowie z "Super Expressem" politolog prof. Kazimierz Kik.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz: Jeśli premierowi się nie uda, opozycja przejmie pałeczkę

Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym orędziu poinformował o tym, że postanowił powierzyć misję utworzenia nowego rządu dotychczasowemu premierowi. Jak dodał Duda, tym samym zdecydował o kontynuacji tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. - Zarówno reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej przedstawili swoich kandydatów na premiera i wyrazili wolę utworzenia rządu. Każdy wyraził przekonanie, że w nowym Sejmie zgromadzi większość konieczną do poparcia swojego kandydata, jak i rządu w całości - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że jeśli misja utworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego się nie powiedzie, to według Konstytucji Sejm wybierze kandydata na premiera, a prezydent niezwłocznie powoła go na to stanowisko. W nowym Sejmie PiS będzie miał 194 posłów, Koalicja Obywatelska - 157, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18. PiS-owi do uzyskania większości (minimum 231 głosów) brakuje w związku z tym 37 parlamentarzystów.

Więcej o: