Politycy już spierają się o miejsca w Sejmie. Marek Sawicki: Ostateczna decyzja należy do mnie

Zakończyły się kolejne rozmowy Marka Sawickiego wybranego na marszałka seniora z klubami parlamentarnymi. Politycy spierają się o podział miejsc na sali plenarnej oraz o pomieszczenia w Sejmie. - Przyjąłem uwagi, przyjąłem wszystkie sugestie wszystkich klubów, (...) ale i tak ostateczna decyzja należy do mnie - podkreślił Sawicki.

Zakończyły się konsultacje marszałka seniora Sejmu z klubami parlamentarnymi. Dotyczyły spraw organizacyjnych przed pierwszym posiedzeniem izby X kadencji. Dyskutowano między innymi nad rozkładem miejsc na sali plenarnej i przydziałem pomieszczeń sejmowych. Politycy nie podjęli żadnych decyzji. 

Zobacz wideo Marek Sawicki: CBA jest tylko przybudówką polityczną Prawa i Sprawiedliwości

Spór polityków o miejsca w Sejmie. Marek Sawicki: Ostateczna decyzja należy do mnie

Poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki wskazał, że na obecny podział miejsc nie zgadza się jeden mały klub. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o Konfederację, która chce siedzieć jak najbliżej prawej strony. Z kolei między KO i Polską 2050 występują różnice zdań w sprawie przydziału pomieszczeń sejmowych. Paulina Hening-Kloska stwierdziła, że nie ma sporu, tylko jest "kwestia dobrego rozdzielenia przydziałów".

Ostateczne decyzje w sprawie podziału miejsc na sali i przydziału pomieszczeń w Sejmie podejmie marszałek-senior Marek Sawicki z PSL. - Przyjąłem uwagi, przyjąłem wszystkie sugestie wszystkich klubów (...), ale i tak ostateczna decyzja należy do mnie - cytuje polityka RMF24. - Dostałem sugestie i uwagi, muszę je jeszcze przerysować na wszystkie nasze schematy i obliczenia związane z parytetami i po naniesieniu tego na stosowne dokumenty, poinformuję (o swojej decyzji) - dodał Sawicki.

W konsultacjach uczestniczył między innymi Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział dziennikarzom po ich zakończeniu, Koalicja Obywatelska i Polska 2050 spierają się o przydział sejmowych pokoi. Dodał, że PiS jest zadowolony z dotychczasowych ustaleń. Powiedział, że klub będzie zajmował te same pomieszczenia, co obecnie. "A na sali - pewnie tam, gdzie siedzieliśmy" - stwierdził. Ostateczne decyzje, jeśli chodzi o przydział pomieszczeń i miejsc na sali sejmowej, marszałek senior prawdopodobnie ogłosi jutro.

Andrzej Duda podjął decyzję. Pierwsze posiedzenie Sejmu 13 listopada

Przypomnijmy, zgodnie z postanowieniem prezydenta, pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji odbędzie się 13 listopada o godz.12.00. Zgodnie z Regulaminem Sejmu, marszałek senior przyjmie ślubowanie od 460 posłów. Następnie przeprowadzi wybór marszałka izby. Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu wybiera się też 20 sekretarzy oraz 16 członków Trybunału Stanu i dwóch zastępców przewodniczącego Trybunału. Na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu dotychczasowy premier składa dymisję rządu. 

Więcej o: