"Andrzej Duda nie ma uszu, ani oczu, by ustalić, kto mówi prawdę" [KOMENTARZE PO ORĘDZIU]

Decyzja Andrzeja Dudy o powierzeniu Mateuszowi Morawieckiemu misji tworzenia nowego rządu wzbudziła wiele emocji, zwłaszcza na portalu X, czyli dawnym Twitterze. "Kabaret PiS", "Tusk otrzymuje same prezenty", "polityczny teatr" - komentują wybór prezydenta dziennikarze.

Prezydent Andrzej Duda podczas orędzia wygłoszonego w poniedziałek 6 listopada o godzinie 20:00 powiedział, że żadne z ugrupowań nie zdobyło samodzielnej większości w wyborach. - Postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu - ogłosił. - Zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. Tak jak zapowiadałem w trakcie kampanii wyborczej i tak jak to zawsze miało miejsce od czasu uchwalenia obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej - mówił.

Zobacz wideo Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu. "Zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji"

Orędzie Andrzeja Dudy. "Zdziwiłbym się, gdyby desygnował na premiera Donalda Tuska"

"Cóż, zdziwiłbym się, gdyby prezydent Andrzej Duda desygnował na premiera Donalda Tuska" - skomentował dziennikarz "Wprost" Marcin Makowski. "Politycznie dla niego nic do ugrania, gdy na horyzoncie ma wyścig o duszę polskiej prawicy (o ile faktycznie ma). Premier Mateusz Morawiecki o miesiąc przeciągnie nieuniknione, zostając twarzą porażki. Polityczny teatr, mało treści" - ocenił.

Z kolei Patryk Słowik, dziennikarz wp.pl uważa, że Andrzej Duda nie miał wyjścia, "skoro dwa ugrupowania wskazały, że mogą zgromadzić większość w Sejmie". "Głowa państwa nie ma bowiem ani uszu, ani oczu, by ustalić, kto mówi prawdę, a kto kłamie" - skomentował. 

Orędzie Andrzeja Dudy. "Donald Tusk otrzymuje same prezenty"

"Jak mawiają symetryści, Andrzej Duda w drugiej kadencji wybił się na niezależność. Potwierdził, że jest całkowicie niezależny od niezależności. Kabaret PiS" - napisał w mediach społecznościowych Przemysław Szubartowicz, dziennikarz "Interii".

"Tusk otrzymuje same prezenty. Duda i Morawiecki staną się znów obiektem powszechnych drwin. Idzie kompromitacja za kompromitacją. Z perspektywy opozycji bardzo wygodna pozycja do przejęcia władzy po tym idiotycznym chaosie sprokurowanym przez prezydenta" - ocenił dziennikarz onet.pl Janusz Schwertner.

Decyzję Andrzeja Dudy skomentował już także dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek. "Prezydent w swoim orędziu starał się dać PiS-owi świeczkę, a opozycji ogarek" - pisze w swoim komentarzu. Cały tekst poniżej: 

Więcej o: