Donald Tusk skomentował decyzję Andrzeja Dudy. "Ich już nie ma"

- To jest najfajniejszy sygnał, jaki mógł stąd popłynąć. Uwierzcie mi, że tak jest: Ich już nie ma - powiedział Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami. Tymi słowami skomentował decyzję Andrzeja Dudy, który postanowił powierzyć misję sformowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu.

- Będą grali jeszcze jakiś tydzień. Zagrają vabank i przedłużą o dwa tygodnie, ale to jest najfajniejszy sygnał, jaki mógł stąd popłynąć, z Jagodna, z Wojszyc, z Wrocławia, z całej Polski. Uwierzcie mi, że tak jest: Ich już nie ma - ogłosił w poniedziałek lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami. Polityk udostępnił nagranie w mediach społecznościowych tuż po decyzji prezydenta w sprawie powierzenia misji sformowania rządu i dał podpis: "Ich już nie ma".

Zobacz wideo Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu. "Zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji"

Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu

Prezydent Andrzej Duda podczas orędzia wygłoszonego w poniedziałek 6 listopada o godzinie 20:00 powiedział, że żadne z ugrupowań nie zdobyło samodzielnej większości w wyborach. - Postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu - ogłosił. - Zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. Tak jak zapowiadałem w trakcie kampanii wyborczej i tak jak to zawsze miało miejsce od czasu uchwalenia obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej - mówił.

- Zarówno reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało najlepszy w wyborach wynik, jak i Koalicji Obywatelskiej, która zajęła drugie miejsce, przedstawili swoich kandydatów na premiera i wyrazili wolę utworzenia rządu - powiedział prezydent i dodał, że w trakcie konsultacji "każde ze stronnictw wyraziło przekonanie, że w nowym Sejmie zgromadzi większość konieczną do poparcia swojego kandydata, jak i przyszłego rządu w całości".

Orędzie Andrzeja Dudy. Marszałkiem seniorem Sejmu Marek Sawicki

Andrzej Duda ogłosił również, że marszałkiem seniorem Sejmu zostanie Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Pan Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski. Reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jako poseł, ale także minister rolnictwa dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy. Dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady nowego Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze - mówił.

Więcej o: