Co dalej z przywództwem w PiS? Ardanowski: Jarosław Kaczyński powinien kogoś namaścić

Katarzyna Rochowicz
Krzysztof Ziemiec w RMF FM zapytał Jana Krzysztofa Ardanowskiego, czy Jarosław Kaczyński "powinien udać się na polityczną emeryturę". - Myślę, że przede wszystkim powinien kogoś namaścić i ktoś powinien być przygotowany do przejęcia rządów na prawicy, jeżeli ona ma przetrwać - odparł polityk.

Jan Krzysztof Ardanowski, doradca prezydenta i były minister rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie PiS, był w sobotę gościem radia RMF FM. Podczas rozmowy Krzysztof Ziemiec zapytał polityka, czy szykują się dalsze zmiany w Prawie i Sprawiedliwości. - Zmiany muszą być, ale zmiany personalne są konsekwencją uznania co się wydarzyło, że (...) partia, która przez osiem lat sprawując rządy w Polsce w bardzo trudnym okresie (...) nie umiała dotrzeć do społeczeństwa i przegrywa de facto wybory - odparł Ardanowski.

Zobacz wideo Tomasz Siemoniak: Umowa koalicyjna to nie jest dokument dla prezydenta

Jan Ardanowski: "Kaczyński powinien kogoś namaścić"

Polityk Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że są potrzebne analizy w związku z wynikiem PiS w tegorocznych wyborach parlamentarnych. - Może w tych wyborach szczególnie rola mediów społecznościowych wzrastała, tutaj też PiS nie umiał dotrzeć. Pojawiły się nowe pokolenia, nie było dobrego przekazu dla ludzi młodych. To musi być wyjaśnione - mówił gość RMF FM i dodał, że "PiS dało się wkręcić w negatywną kampanię". - Wykrzywiona gęba Tuska powinna się spotkać z odpowiedzią: "proszę pana, pan nas atakuje, ale my mówimy, co się udało nam zrobić". Ludzie by to ocenili - powiedział Ardanowski. Przyznał także, że dymisja sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego "nie była złą decyzją".

Dziennikarz zapytał polityka, czy Jarosław Kaczyński jako szef PiS "powinien udać się na polityczną emeryturę", nawiązując do słów nowego szefa gabinetu Andrzeja Dudy. Marcin Mastalerek na antenie Radia ZET powiedział, że Jarosław Kaczyński powinien przejść na polityczną emeryturę, ponieważ "PiS koncertowo zawalił kampanię". - Myślę, że przede wszystkim powinien kogoś namaścić i ktoś powinien być przygotowany do przejęcia rządów na prawicy, jeżeli ona ma przetrwać. Sytuacja, która uzależnia wszystko, co się dzieje w partii od jednego człowieka, nie jest sytuacją normalną, nie jest sytuacją zdrową - przyznał. - Niech żyje sto lat, ale jeżeli coś się wydarzy, to ta partia tego nie przetrwa - dodał.

"'Je***ać PiS' nie wystarczy do sprawowania władzy"

Prowadzący zapytał też, czy premier Mateusz Morawiecki mógłby być następcą Kaczyńskiego. - Morawiecki jest bardzo sprawnym premierem. Miałem okazję współpracować z nim, pełniąc funkcję ministra prawie 2,5 roku. - powiedział - Natomiast, czy jest naturalnym sukcesorem i będzie potrafił spiąć różne frakcje w PiS? Trudno powiedzieć. Ja mam duży szacunek do Morawieckiego. Umiejętność sprawowania rządu, funkcji premiera w trudnych czasach, w jakich sprawowaliśmy rządy, sprawia, że bardzo wysoko go oceniam. Czy będzie do zaakceptowania przez te rozbieżne, różne grupy w PiS? Trudno mi powiedzieć - stwierdził Ardanowski.

- Zaczynam dostrzegać, ze wśród wybranych posłów dotychczasowej opozycji pojawia się duża wątpliwość, co oni będą realizować, jaką politykę będą realizować. Bo "je***ać PiS", przepraszam, że to mówię, ale to już weszło do języka polskiego, te osiem gwiazdek, nie wystarczy do sprawowania władzy. Nie wystarczy również to, żeby opanować Sejm: wybrać marszałka, prezydium, i szefów komisji - mowił Ardanowski w RMF FM.

Więcej o: