Czym powinien zająć się nowy rząd? Polacy wskazali dwa główne zadania [SONDAŻ]

Priorytetem dla rządu opozycji powinno być odblokowanie zawieszonych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Uważa tak 62,6 proc. Polaków - wynika z sondażu RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Co ciekawe, kwestia wakacji kredytu 0 proc. znalazła się nisko na liście.

Polacy zostali zapytani, czym powinien w pierwszej kolejności zająć się przyszły rząd, jeśli utworzy go opozycja. Badanych poproszono, by wskazali trzy najważniejsze odpowiedzi. Z sondażu RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że priorytetem dla nowej władzy powinno być odblokowanie zawieszonych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Tak odpowiedziało 62,6 proc. respondentów.

Zobacz wideo Kto najwięcej zyska na obietnicach KO i Trzeciej Drogi? Wcale nie najbiedniejsi

Sondaż. Polacy chcą uporządkowania wymiaru sprawiedliwości

Kolejną kwestią, którą powinien się zająć przyszły rząd, jest uporządkowanie wymiaru sprawiedliwości, co jest istotne w kontekście przyznania Polsce pieniędzy z KPO. Uważa tak 57,2 proc. ankietowanych. Wśród zwolenników opozycji odpowiedź tę wskazało aż 77 proc. osób.

Z badania wynika też, że 32,7 proc. chce, aby władza zajęła się tematem legalnej aborcji, 30,5 proc.- podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, 25,4 proc. - babciowym (miesięcznym świadczeniem 1500 zł dla pracujących mam), a 19,1 proc. - powrotem do ryczałtowej stawki zdrowotnej. Natomiast 8,6 proc. respondentów wskazało kredyt 0 proc.

Badanie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zostało przeprowadzone zostało przeprowadzone w dniach 27-29.10.2023 roku na próbie 1000 osób metodą mieszaną CATI/CAWI.

Wybory parlamentarne 2023. Kto utworzy rząd?

Ostatnie wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, jednak partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma większości, która pozwoliłaby jej samodzielnie rządzić. W tej sytuacji utworzyć rząd mają szansę formacje opozycyjne: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, które w sumie mają zdecydowaną większość - 248 mandatów.

W zeszłym tygodniu w Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje głowy państwa z przedstawicielami ugrupowań, które weszły do nowego Sejmu. Po nich Andrzej Duda powiedział, że jest dwóch poważnych kandydatów na urząd premiera: Mateusz Morawiecki i Donald Tusk. Wiele wskazuje na to, że to jednak politykowi PiS jako pierwszemu powierzy misję tworzenia rządu. Jeśli jednak obecny szef rządu nie znajdzie koalicjanta, misja ta przypadnie liderowi opozycji, ale dopiero w grudniu.

***

Więcej o: