Rozmowy ws. umowy koalicyjnej. Poseł Lewicy zapewnia: Wszystkie socjalne programy będą kontynuowane

Katarzyna Rochowicz
- Poświęcimy temu [rozliczeniu polityków PiS - red.] cały rozdział umowy koalicyjnej. Wskazujemy kierunki działań, ale założenie jest takie, że wszystko będzie się odbywało zgodnie z obowiązującym prawem. Nie mamy zamiaru łamać przepisów jak Zjednoczona Prawica - mówił Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy w rozmowie z Money.pl.

Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy przyznał, że w poniedziałek 30 października po raz kolejny zebrał się zespół w sprawie negocjacji umowy koalicyjnej. - Negocjujemy szczegółowe punkty programowe, bo każda z partii miała swoje propozycje, więc trzeba szukać kompromisu. Myślę, że będzie około dwudziestu punktów programowych z najważniejszymi obszarami, którymi nowa koalicja i nowy rząd mają się zająć - mówił poseł w rozmowie z portalem Money.pl.

Zobacz wideo Tomasz Siemoniak: Umowa koalicyjna to nie jest dokument dla prezydenta

Wieczorek: Nie mamy zamiaru łamać przepisów jak Zjednoczona Prawica 

Polityk przekazał, że wśród rozmów znajdują się kwestie światopoglądowe. - Jeśli chodzi o konstytucyjny rozdział państwa od Kościoła, wszyscy jesteśmy zgodni. Jeśli chodzi o prawa kobiet, mamy różne propozycje, ale wszyscy zgadzamy się, że być może w pierwszym kroku trzeba powrócić do kompromisu aborcyjnego, bo w umowie koalicyjnej chcemy uwzględnić stanowiska z szacunkiem dla każdej ze stron - mówił Wieczorek. Jak zapewnił, "wszystkie socjalne programy, które zostały wprowadzone, będą kontynuowane".

Poseł Nowej Lewicy został zapytany także o "rozliczenia polityków PiS". - Poświęcimy temu cały rozdział umowy koalicyjnej. Wskazujemy kierunki działań, ale założenie jest takie, że wszystko będzie się odbywało zgodnie z obowiązującym prawem. Nie mamy zamiaru łamać przepisów jak Zjednoczona Prawica - odparł.

Wieczorek powiedział także, że podczas rozmów omawiane jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. - Teraz nikt nie będzie mówił o tym wprost, bo wróg czuwa, Zjednoczona Prawica jeszcze jest u władzy. Nie będziemy odsłaniali tych kart - mówił.

Posłanka Lewicy o rozmowach koalicji: Dogadujemy to, co przyszły rząd ma zrobić

Posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak powiedziała w poniedziałek, że trwają rozmowy programowe części partii opozycyjnych, które mają doprowadzić do utworzenia nowego rządu. Jak mówiła w Polskim Radiu 24, rozpoczęły się one w niedzielę, kolejne spotkanie między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą zaplanowane jest na poniedziałek.

Paulina Matysiak podkreśliła, że jest szansa, że jeszcze w poniedziałek pojawi się więcej informacji. Zaznaczyła, że podczas rozmów politycy obecnej opozycji przedstawiają swoje propozycje oraz starają się wypracować odpowiednie porozumienia. - To spotkanie programowe, gdzie dogadujemy to, co przyszły rząd ma zrobić, co najbardziej kluczowe. Może powstać rozpiska związana z harmonogramem, w jakiej kolejności wprowadzać pewne rzeczy. Siadamy do tych rozmów z konkretnymi postulatami, o których mówiliśmy w kampanii. Chcemy bronić konkretnych spraw, zabiegać o wysoką jakość usług publicznych, o kwestie związane z prawami pracowniczymi, o rozwiązanie problemu mieszkaniowego - tłumaczyła posłanka. Paulina Matysiak dodała, że odbędzie się jeszcze przynajmniej jedno takie spotkanie pomiędzy Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą.

Więcej o: