Biedroń przekazał nowe informacje w sprawie możliwego podziału stanowisk w rządzie

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica spotkają się w poniedziałek, by kontynuować rozmowy koalicyjne. Robert Biedroń zapewnił, że liderzy porozumieli się w sprawie podziału obszarów życia publicznego, za które będą odpowiadać w rządzie i w parlamencie. - Fundamenty już są - mówił w "Faktach" TVN.

Na poniedziałek zaplanowano kolejne spotkanie liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy na temat utworzenia nowego rządu. Poseł Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek powiedział, że po uzgodnieniach liderów swoją pracę rozpoczną zespoły programowe.

Zobacz wideo Czarzasty zwrócił się do Dudy: Koniec kombinowania! Popieramy danie misji tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi

W sobotę przewodniczący Platformy Obywatelskiej i wspólny kandydat trzech partii na premiera Donald Tusk zapewnił: "Jesteśmy gotowi. Ukradną pewnie jeszcze trochę czasu, ale to wszystko, na co ich stać. Nie zmarnujemy Waszego zwycięstwa" - napisał na Twitterze [obecnie portal X] były premier.

Biedroń zdradza szczegóły negocjacji koalicyjnych. "Będą dobre informacje"

- Fundamenty już są. Mamy ustalone pewne rzeczy dotyczące wzięcia odpowiedzialności za pewne obszary funkcjonowania państwa. Teraz tylko szczegóły dotyczące naprawdę szczególnych spraw. Jutro [poniedziałek 30 października - przyp. red.] pod koniec dnia pewnie dostaniecie państwo dobre informacje - zapewnił w niedzielę Robert Biedroń w rozmowie z Arletą Zalewską z "Faktów" TVN. Lider Lewicy, który uczestniczy w rozmowach, dodał, że "w dużej mierze zadania są już podzielone" między poszczególne partie. - Były ambicje, ale ostatecznie, w dość pokojowym procesie, doszliśmy do porozumienia w wielu kwestiach - mówił Biedroń zapytany o konkretne osoby, które miałyby zająć poszczególne stanowiska w rządzie.

Pracę nad kształtem umowy koalicyjnej mają być prowadzone w innym zespole - poinformowała w rozmowie z TVN Magdalena Biejat, współprzewodnicząca Razem i senatorka Lewicy, która uczestniczy w tych pracach. - Moim zdaniem powinny się tam znaleźć kwestie programowe. Powinna ona być tak szczegółowa, jak to tylko możliwe. Ja deklaruję z mojej strony walkę o to, żeby jakaś forma złagodzenia prawa aborcyjnego w Polsce znalazła się w tej umowie. Tego oczekują od nas i wyborczynie i wyborcy - podkreśliła polityczka. Spekulacje na temat stanowisk dla polityczek i polityków Lewicy są związane z ministerstwem cyfryzacji i przymierzanym do niego Krzysztofem Gawkowskim oraz ministerstwem edukacji i Agnieszką Dziemianowczi-Bąk. 

Wspólne oświadczenie opozycji: Popieramy Tuska. "Koniec kombinowania"

24 października, przed rozpoczęciem konsultacji w Pałacu Prezydenckim, przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy wydali wspólne oświadczenie na temat stworzenia rządu. Kandydatem na premiera jest Donald Tusk, którego wcześniej zatwierdził Zarząd Krajowy PO. -Potwierdziliśmy gotowość współpracy. To ważna informacja, szczególnie w dniu, kiedy zaczynają się konsultacje u prezydenta. Dziękuję za ostatnie dni i tygodnie, kiedy budowaliśmy partnerstwo i zaufanie, szanujemy się jako równych partnerów. Dziękuję za deklarację, że razem tworzymy większość, jesteśmy gotowi do tworzenia rządu - mówił w Sejmie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Dodał, że "lider największej partii dostanie trudną misję tworzenia rządu". 

Kandydaturę Donalda Tuska poparli zgodnie obecni na wspólnej konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty. Były premier i były szef Rady Europejskiej podziękował wszystkim wyborcom i swoim partnerom. Prezes PSL-u wskazał, że "nasza wspólna konferencja potwierdza to, jak jesteśmy zdeterminowani". - Wspólnie wskazujemy naszego kandydata na premiera: przewodniczącego premiera Donalda Tuska. Pan prezydent może być spokojny i o tym będziemy go przekonywać, żeby nie zwlekał z oczekiwaniem na drugi krok, tylko wskazał nas, bo za nami jest 248 mandatów w Sejmie i bezwzględna większość w Senacie - potwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

***

Więcej o: