Michał Szczerba o ruchu, który ma odblokować środki z KPO. "Pierwsza decyzja nowego ministra"

- Tutaj niewymagana jest żadna zmiana legislacyjna, wystarczy polityczna decyzja ministra - powiedział w Radiu ZET poseł PO Michał Szczerba. Polityk mówił o pierwszych krokach przyszłego rządu, które mają pozwolić na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

W środę Donald Tusk udał się do Brukseli. Podczas wizyty rozmawiał m.in. z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Głównym tematem rozmów była kwestia Krajowego Planu Odbudowy. Michał Szczera, poseł PO, powiedział w Radiu Zet, co musi się stać, aby środki z KPO trafiły do Polski. 

Zobacz wideo Tomasz Siemoniak: Jestem bardzo mocno przywiązany do babciowego

Michał Szczerba o odblokowaniu środków z KPO: Niewymagana jest żadna zmiana legislacyjna

- Donald Tusk w Brukseli otrzymał zapewnienie, że już samo przyjęcie przez Sejm ustaw dotyczących praworządności i pierwsza decyzja nowego ministra sprawiedliwości, czyli wyrzucenie rzeczników dyscyplinarnych sądów: Schaba, Radzika i innych, odblokują KPO - przekazał poseł. - Tutaj niewymagana jest żadna zmiana legislacyjna, wystarczy polityczna decyzja ministra, która odblokuje kwestie dyscyplinarne w sądownictwie. Chciałbym bardzo wyraźnie powiedzieć, że mamy plan, jest 100 konkretów na 100 dni. Bardzo odpowiedzialne środowiska Lewicy, PSL-u i Polski 2050 mają swoje propozycje, stworzymy idealną umowę koalicyjną - dodał.

Donald Tusk: Wypłata środków z KPO możliwa w grudniu

Donald Tusk przekonywał w Brukseli, że do otrzymania pierwszych funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy wystarczą Polsce pierwsze decyzje nowego rządu, stworzonego przez formacje opozycyjne. Jak stwierdził, w tym przypadku "nie będzie potrzebne zakończenie procesu legislacyjnego", a więc na przykład podpis prezydenta pod ustawą. - Konkluzja jest taka - jeśli prezydent szybko uzna fakty i realia, że były wybory z jakimś znanym wszystkim wynikiem, że jest większość w parlamencie, i pozwoli tej większości utworzyć szybko rząd, to gwarantuję, że to będzie oznaczało szybkie wypłacenie Polsce środków finansowych z KPO - zadeklarował lider opozycji. Tusk stwierdził, że możliwe jest wypłacenie środków z KPO już w grudniu.

Fundusze z Krajowego Planu Odbudowy nie trafiły dotychczas do Polski z powodu zastrzeżeń dotyczących realizowania tak zwanych kamieni milowych. Do Polski z KPO ma trafić ponad 35 miliardów euro w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek.

Więcej o: