Media od kilku dni spekulują na temat radykalnych zmian, jakie obecna opozycja planuje przeprowadzić w TVP. - Atmosfera jest grobowa. Niektórzy, w tym jedna z gwiazd anteny, już złożyli wypowiedzenia - informował niedawno w Wirtualnej Polsce jeden z dziennikarzy TVP Info.
Odpolitycznienie telewizji publicznej to jeden z priorytetowych postulatów Koalicji Obywatelskiej. Jej przedstawiciele obecnie nie zdradzają szczegółów odnośnie tego, w jaki sposób chcą dokonać zmian w TVP. Wiadomo jednak, że mają one dotyczyć wymiany kadr, szczególnie, gdy chodzi o najbardziej znanych pracowników telewizji. Niektórzy nie czekają na odgórne decyzje i sami rezygnują. Media donosiły już nieoficjalnie, że wypowiedzenie miał złożyć Bartłomiej Graczak.
Wirtualna Polska zapytała o sprawę Danutę Holecką, szefową "Wiadomości". Prezenterka, jak czytamy, odmówiła komentarza. Zapewniła przy tym, że "spokojnie pracuje i nigdzie się nie wybiera". Holecka ma "stać murem" za swoimi pracownikami. Portal podaje, że szefowa flagowego programu informacyjnego Telewizji Polskiej prowadzi rozmowy z prezesem TVP Mateuszem Matyszkowiczem na temat lepszych warunków zatrudnienia dla reporterów. Ma chcieć w ten sposób zapewnić im "miękkie lądowanie" po zmianach dokonanych przez obecną opozycję.
Rada Mediów Narodowych przyjęła w piątek "oświadczenie w związku z zapowiedziami polityków opozycji, podjęcia przez nich bezprawnych działań wobec mediów publicznych". Za głosowało trzech członków, a dwóch było przeciw.
W oświadczeniu napisano, że prawo określa strukturę, formy działania i tryb powoływania władz spółek mediów publicznych, więc zmiany mogą nastąpić jedynie na drodze ustaw przyjętych łącznie przez Sejm, Senat oraz podpisanych przez prezydenta, czyli w procedurze zapisanej w konstytucji. Rada Mediów Narodowych podkreśliła, że próba podważenia ustaw np. przez uchylenie uchwał o powołaniu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Rady Mediów Narodowych, którzy mają ustawowo gwarantowaną sześcioletnią kadencję, w drodze likwidacji spółek mediów publicznych lub jakimkolwiek innym sposobem, omijającym tryb ustawowy, będzie złamaniem prawa.
Rada Mediów Narodowych to organ między innymi powołujący władze Telewizji Polskiej. Pięcioosobowa rada powstała w 2016 roku, po dojściu Prawa i Sprawiedliwości do władzy. Z ramienia PiS należą do niej przewodniczący RMN Krzysztof Czabański, a także Piotr Babinetz i Joanna Lichocka. Dwaj pozostali członkowie to Robert Kwiatkowski i Marek Rutka z Lewicy. Likwidację RMN w swoich 100 konkretach zapowiedziała Koalicja Obywatelska.