Rymanowski do Hołowni: "Witam serdecznie, panie marszałku". Szybka odpowiedź lidera Polski 2050

Katarzyna Rochowicz
- No cóż, marszałek Witek spędziła wiele dni jako parlamentarzystka, podobnie marszałkowie Terlecki i Kuchciński i - no jak wiemy - niewiele z tego wynikło. (...) Liczy się to, kto, z jaką ideą przychodzi do parlamentu - mówił Szymon Hołownia na antenie Polsat News. Lider Polski 2050 został zapytany, co by powiedział tym, którzy mówią, że się "nie nadaje, bo nie spędził ani jednego dnia jako parlamentarzysta".

Szymon Hołownia wystąpił we wtorkowy wieczór w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News. - Witam serdecznie, panie marszałku - rozpoczął rozmowę prowadzący Bogdan Rymanowski.

Zobacz wideo Pilna konferencja opozycji. Tusk: Lider największej partii opozycyjnej dostanie misję tworzenia rządu

Co Szymon Hołownia poradziłby Andrzejowi Dudzie? "Panie prezydencie, nie ma na co czekać"

Lider Polski 2050 szybko odparł, że "chyba go z kimś pomylił". - Jestem posłem elektem, jeszcze nie zaprzysiężonym, ale nie jestem marszałkiem. (...) Nie wpuści mnie pan w te spekulacje. Nie ustaliliśmy jeszcze, kto będzie kandydatem na marszałka Sejmu i Senatu. Ustaliliśmy, kto będzie kandydatem tej większości, którą wyłonili Polacy, na premiera, bo tego wymagała chwila, konsultacje u prezydenta - powiedział polityk.

Hołownia przyznał jednak, że Trzecia Droga z chęcią objęłaby fotel marszałka Sejmu, ale nie będzie na to nalegać podczas negocjacji. Zaznaczył, że to "naturalne, iż pierwsza największa siła ma stanowisko premiera, a druga ma prawo aspirować do marszałka Sejmu".

Jeden z liderów Trzeciej Drogi uważa, że prezydent Andrzej Duda po konferencji liderów opozycji "nie powinien marnować czasu" i desygnować Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów. Hołownia stwierdził, że jeśli Andrzej Duda poprosi go o radę, to odpowie: - Panie prezydencie, nie ma na co czekać, parlament trzeba zwołać jak najszybciej, a nie czekać, aż PiS - suflując - będzie chciał obchodzić swój 11 listopada, wypłacić sobie pensje za listopad i wytrwać do końca. Z rządem Beaty Szydło w 2015 roku szybciej panu poszło. Oczekujemy, że teraz też będzie szybko i dobrze.

Szymon Hołownia: W nowym Sejmie jest większość do utworzenia rządu

Szef Polski 2050 Szymon Hołownia zaapelował we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie zwlekał z przekazaniem misji utworzenia rządu kandydatowi koalicji ugrupowań z tak zwanego paktu senackiego. W Sejmie odbyło się spotkanie liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Szymon Hołownia powiedział, że w parlamencie jest większość zdolna do utworzenia rządu. Podkreślił, że "naród, który wybrał Andrzeja Dudę na stanowisko prezydenta, przemówił podczas wyborów parlamentarnych". Hołownia wyraził nadzieję na to, że prezydent usłyszy ten głos wyrażony przez przedstawicieli suwerena, który spotkali się dziś w Sejmie.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął we wtorek dwudniowe konsultacje z partiami politycznymi po wyborach w sprawie utworzenia nowego rządu. Zgodnie z konstytucją w pierwszym kroku to prezydent wskazuje kandydata na premiera. W pierwszej kolejności prezydent zaprosił przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Duda rozmawiał też z politykami Koalicji Obywatelskiej. W środę kolejne spotkania konsultacyjne. O 11:00 prezydent spotka się z przedstawicielami Trzeciej Drogi, o 13:00 - Nowej Lewicy, a o 15.00 - Konfederacji.

***

Więcej o: