Belka o spółkach skarbu państwa: "Należy zrobić szybkie odszczurzanie". Wspomina nazwisko Obajtka

- Jak najszybciej trzeba dokonać zmian w spółkach państwowych i pozbyć się tych wszystkich tak zwanych szwagrów - mówił prof. Marek Belka w rozmowie z money.pl, nawiązując do priorytetów nowego rządu.

Prof. Marek Belka w rozmowie z Łukaszem Kijkiem z money.pl wskazał na najważniejsze priorytety nowego rządu. - Najważniejsze teraz jest to, żeby się wzajemnie nie pokłócić. Trzeba z wielką odpowiedzialnością za Polskę iść na kompromis. Nie stawiać, przynajmniej publicznie, spraw na ostrzu noża, bo na to tylko czeka przyczajony smok. Najważniejsze, żebyśmy stworzyli rząd, który wykaże się pewnymi dokonaniami, bo wyborcy oczekują sprawczości - stwierdził były minister finansów.

W jego ocenie należałoby uchwalić budżet przyjęty przez PiS, a następnie go znowelizować. Zwraca też uwagę na proces edukacji ekonomicznej społeczeństwa i uzdrowienie mediów publicznych. - Jak najszybciej trzeba dokonać zmian w spółkach państwowych i pozbyć się tych wszystkich tak zwanych szwagrów - stwierdził. Prof. Belka podkreśla, że należy zrobić to jak najszybciej.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Dla długoterminowych inwestycji podatek Belki powinien być zniesiony [ Studio Biznes odc. 164]

Belka o spółkach skarbu państwa: Należy zrobić szybkie odszczurzanie

- Wyborcy partii demokratycznych nie będą tolerować w spółkach Skarbu Państwa ludzi, którzy byli nominatami politycznymi. Nie będziemy dzielić włosa na czworo i zastanawiać się, kiedy będziemy mieli odpowiednią liczbę fachowców służby cywilnej zdolnych do przejęcia urzędów. Należy zrobić szybkie odszczurzanie - mówi.

W ocenie prof. Belki w pierwszej kolejności powinno się wprowadzić konkursy, wzmocnić służbę cywilną. T - Wszystko trzeba zrobić, ale nie można trzymać Obajtka [Daniela, prezesa PKN Orlen - przyp. red.], aż znajdziemy nowego kandydata po dwóch latach. Po prostu nie - zaznaczył.

Marek Belka przyznał również, że jest entuzjastą otrzymania przez nasz kraj środków z KPO. - Trzeba opracować strategię walki z inflacją i przedstawić ją - także publicznie - tak, żeby Narodowy Bank Polski nie miał wymówki, że nie uczestniczy w realizacji tego programu - podsumował.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: