Czarnek idzie w zaparte: To my będziemy tworzyć rząd. Negocjacje już trwają

Przemysław Czarnek przyznał, że zdobycie 194 mandatów do Sejmu przez PiS jest rozczarowujące. Jednocześnie zapewnia jednak, że spodziewa się, iż prezydent powierzy PiS misję tworzenia rządu. - Jest Konfederacja, jest Polskie Stronnictwo Ludowe, a są też posłowie z Platformy Obywatelskiej, którzy są mniej zadowoleni albo niezadowoleni - przekonywał.

We wtorek Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, Koalicja Obywatelska - 57, a Trzecia Droga - 65. Nowa Lewica zdobyła 26 miejsc, a Konfederacja - 18. Oznacza to, że partie demokratycznej opozycji mają większość, która umożliwia im stworzenie rządu.

Do wyników odniósł się na antenie Telewizji Republika Przemysław Czarnek. - Oczekiwaliśmy, mimo wszystko, tych 15 mandatów więcej. Około 210-215 mandatów pokazywały nam sondaże, jeszcze kilka dni przed wyborami, koło wtorku, środy - mówił szef MEiN.

Zobacz wideo Czarnek i Bochenek żywiołowo wspierali Mateusza Morawieckiego podczas debaty

Czarnek wielokrotnie podkreślał jednak, że to właśnie PiS jest "partią zwycięską, która po raz kolejny zwyciężyła". - To jest milion głosów więcej oddanych na naszą listę, niż na Koalicję Obywatelską, więc w związku z tym to jest znakomita ocena naszych rządów po czterech latach, tylko że nie o ocenę chodziło, a o możliwość dalszego rządzenia - kontynuował.

Czarnek: To my będziemy tworzyć rząd. Negocjacje już trwają

Jeśli chodzi o możliwość dalszego rządzenia: jako że wygraliśmy te wybory (...) w związku z tym spodziewamy się, że pan prezydent to właśnie nam i naszemu kandydatowi powierzy misję formułowania rządu, desygnuje naszego kandydata na prezesa Rady Ministrów i to my będziemy tworzyć rząd

- powiedział minister edukacji.

Pytany o to, z kim PiS mógłby wejść w koalicję i zbudować rząd, Czarnek uznał, że "jest z kim go tworzyć". - Jest Konfederacja, jest Polskie Stronnictwo Ludowe, a są też posłowie z Platformy Obywatelskiej, którzy są mniej zadowoleni albo niezadowoleni - przekonywał.

Czarnek podkreślił, że jego ugrupowanie rozmawia ze wszystkimi, zarówno z PSL, z Konfederacją, z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, dzisiaj Nową Lewicą, jak i z Platformą. - Wydaje mi się, że jest tu duże pole do negocjacji i te negocjacje chyba już trwają - dodał.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: