Czarzasty zdobył mniej głosów niż lokalny radny. Łukasz Litewka zasłynął wsparciem schronisk

Włodzimierz Czarzasty, lider Lewicy w okręgu sosnowieckim, mimo tego, że startował z pierwszego miejsca na liście, otrzymał prawie dwa razy mniej głosów niż lokalny radny Łukasz Litewka. Polityk znalazł się na ostatnim miejscu, a zebrał rekordową liczbę głosów - ponad 16 tysięcy.

Jedynka na liście w okręgu nr 32 nie zapewniła Włodzimierzowi Czarzastemu największego poparcia wśród wyborców Lewicy. Znajdujący się na ostatnim 18. miejscu lokalny radny z okręgu sosnowieckiego Łukasz Litewka otrzymał największe poparcie wśród polityków Lewicy. W Sejmie mogą zasiąść obaj kandydaci, jeżeli partia otrzyma wysokie poparcie w okręgu.

Zobacz wideo W kraju wybory, a gdzie jest Duda? Jacek Gądek: Kontaktowałem się z otoczeniem Prezydenta

Zaskakujące wyniki na listach Lewicy. Porażka Włodzimierza Czarzastego w okręgu sosnowieckim

W województwie śląskim do zdobycia jest 55 mandatów do Sejmu. Mogą je zdobyć kandydaci startujący z sześciu okręgów wyborczych. Jednym z nich jest okręg sosnowiecki (nr 32), w skład którego wchodzą powiaty: będziński, zawierciański oraz miast na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec. Tylko w tym okręgu kandydaci walczyli o dziewięć mandatów.

Według informacji podanych do tej pory przez Państwową Komisję Wyborczą sosnowiecki radny Łukasz Litewka, który jest znany z organizowania zbiórek charytatywnych, zdobył 16 025 głosów. Polityk podczas kampanii wyborczej na swoich plakatach umieszczał zdjęcia psów, które przebywają w schroniskach.

"Ogłaszając tydzień temu swój start w wyborach do Sejmu, obiecałem, że to będzie kampania, która ma sens (...). Zamiast liderów ze świata polityki do wyborów zaprosiłem tych, którzy już dawno powinni zostać wybrani. Dora, Lili, Misiek i 7 innych czworonożnych przyjaciół - to właśnie ich znajdziecie na moich bannerach. Psiaki zdecydowanie za długo siedzą w sosnowieckim schronisku" - poinformował Litewka 10 września.

Wstępne wyniki opublikowane przez PKW Łukasz Litewka skomentował w mediach społecznościowych. "Co za liczby, w każdym mieście Team bierze wszystko. Pomaganie wygrało z politykowaniem. Szczerość wygrała z obietnicami. Wygraliśmy. Nie Ja, My. Spełniliśmy razem wiele marzeń. Dziękuje, że spełniliście moje.

Wybory 2023. Wyniki late poll

Według wyników sondażowych IPSOS zw. late poll, wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 36,6 procent. KO zdobyła 31 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc., Lewica 8,6 proc. Jeśli te wyniki pokryją się z oficjalnymi wynikami PKW, demokratyczna opozycja będzie miała łącznie 248 mandatów, czyli większość w Sejmie.

Więcej o: