Nieoficjalnie: Wytyczne ws. aborcji są już gotowe. Ale nie ujrzą światła dziennego przed wyborami

Powołany w Ministerstwie Zdrowia zespół ekspertów opracował już wytyczne dla szpitali dotyczące przerywania ciąży, ale na razie nie zostaną przyjęte - podała nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Z ustaleń dziennika wynika, że "powodem jest obawa PiS, że temat aborcji zaszkodziłby w kampanii wyborczej".

- W Polsce każda kobieta w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do dokonania terminacji ciąży, czyli wykonania zabiegu aborcji. Te warunki zagrożenia zdrowia lub życia trzeba traktować rozłącznie i (...) stosujemy tutaj szeroką definicję, która odnosi się nie tylko do zdrowia fizycznego, ale również do zdrowia psychicznego - mówił w czerwcu ówczesny szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Minister dodał, że "coraz częściej mamy do czynienia z powoływaniem się na przesłanki związane ze zdrowiem psychicznym".

Zobacz wideo Czego możemy się spodziewać po Lewicy w nowym rządzie? (wypowiedź z 14 września)

Ministerstwo powołało w czerwcu specjalny zespół ekspertów, którzy zajęli się przygotowaniem szczegółowych wytycznych postępowania w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ciężarnej. W jego  składzie znaleźli się m.in. konsultanci krajowi w dziedzinie neonatologii, perinatologii, położnictwa i ginekologii oraz psychiatrii. Eksperci mieli zakończyć prace 12 września, jednak w ubiegłym miesiącu ministerka zdrowia Katarzyna Sójka przesunęła termin przyjęcia wytycznych na 15 listopada.

Wytyczne ekspertów MZ ws. aborcji wciąż czekają na przyjęcie

Pod koniec sierpnia do siedziby resortu wtargnęli poseł Konfederacji Grzegorz Braun i antyaborcyjna działaczka Kaja Godek, chcąc zakłócić pracę zespołu ekspertów. Domagali się wskazania gabinetu ministerki Katarzyny Sójki, w końcu zaczęli otwierać kolejne pomieszczenia. Ostatecznie zostali wyprowadzeni przez policję.

Jak podaje nieoficjalnie "Rzeczpospolita", "wytyczne w sprawie aborcji są już gotowe, jednak na razie nie zostaną przyjęte". - Miało nastąpić to na posiedzeniu zespołu, zakłóconym przez Godek i Brauna. Kolejne posiedzenie zwołano w trybie online, ale odwołano je i nie zaplanowano następnego - mówi informator dziennika pracujący w ministerstwie. "Zdaniem naszych rozmówców powodem jest obawa PiS, że temat aborcji zaszkodziłby w kampanii wyborczej" - wskazuje gazeta.

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził w jednej z decyzji wydanej w marcu, że "przez zdrowie, którego zagrożenie może stanowić przesłankę legalnego przerwania ciąży, należy rozumieć także zdrowie psychiczne kobiety w ciąży" a "ustawodawca nie ogranicza wprost możliwości terminacji ciąży jedynie do przypadków, gdy stanowi ona zagrożenie dla zdrowia fizycznego kobiety".

Więcej o: