Duda o "Zielonej granicy": Nie dziwię się, że funkcjonariusze użyli hasła "Tylko świnie siedzą w kinie"

- Jest mi przykro z tego powodu, że taki film jest realizowany - stwierdził w środę w TVP Info prezydent Andrzej Duda, nawiązując do filmu Agnieszki Holland "Zielona granica". Polityk przyznał, że filmu nie widział, podzielił się jednak refleksją na jego temat.

"Zielona granica" ma wejść na ekrany polskich kin w piątek. Premiera filmu w reżyserii Agnieszki Holland odbyła się na początku września podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film otrzymał prestiżową Nagrodę Specjalną Jury. Obraz znalazł się na celowniku polityków Zjednoczonej Prawicy, bo scenariusz inspirowany jest wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej.

Zobacz wideo Dziennikarze po pokazie "Zielonej granicy" w Wenecji siadali na schodach i płakali

- Jest mi przykro z tego powodu, że taki film jest realizowany, który, jak słyszałem, bo ja nie widziałem tego filmu, w zdecydowany sposób oczernia polskich funkcjonariuszy. Czytałem wręcz taką opinię, że pokazuje ich jak niemal sadystów - stwierdził w środę w TVP Info prezydent Andrzej Duda.

- A to są ludzie, którzy wykonują swoje obowiązki, którzy wykonują zadania, którzy strzegą granicy Rzeczypospolitej Polskiej i bezpieczeństwa Polaków, ale strzegą też granicy Unii Europejskiej, strefy Schengen, więc wykonują nasze zobowiązania międzynarodowe. Strzegą jej przed akcją hybrydową, która jest realizowana przez władze obcego państwa, wrogo nastawione do Polski. Mało, działające z całą pewnością w porozumieniu z Moskwą, z Kremlem. Nie mamy żadnych wątpliwości, że tak właśnie działa reżim białoruski - dodał polityk.

"Zielona Granica". Andrzej Duda: Nie dziwię się funkcjonariuszom

- To, że pani Holland pokazuje w ten sposób polskich funkcjonariuszy wykonujących swoje zadania dla polskiego społeczeństwa, dla bezpieczeństwa nas wszystkich, Rzeczpospolitej, to ja się nie dziwię, że funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapoznali się z tym filmem, użyli tego hasła "Tylko świnie siedzą w kinie", znanego nam z czasów okupacji hitlerowskiej, kiedy w naszych kinach pokazywano propagandowe filmy hitlerowskie - podsumował Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał tym samym do wrześniowego oświadczenia związkowców z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Stwierdzili, że "głęboko solidaryzują się z Żołnierzami i Funkcjonariuszami pełniącymi służbę w ochronie granicy państwowej". "Naszym Koleżankom i Kolegom na Wschodzie przesyłamy wyrazy serdecznego wsparcia, a inicjatorom i realizatorom filmu "Zielona granica" mamy do powiedzenia jedno: TYLKO ŚWINIE SIEDZĄ W KINIE" - czytamy.

Więcej o: