Polskie MSZ wzywa ambasadora Ukrainy. Chodzi o wypowiedź Zełenskiego

Ambasador Ukrainy został wezwany do polskiego MSZ w związku z wypowiedzą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. O sprawie informuje nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa.

"W dniu 20 września br. w trybie pilnym do MSZ wezwany został Ambasador Ukrainy w Polsce W. Zwarycz. Ambasador został przyjęty przez Podsekretarza Stanu w MSZ Pawła Jabłońskiego" - potwierdza w komunikacie MSZ.

"Wiceminister przekazał zdecydowany protest strony polskiej wobec sformułowań wygłoszonych przez Prezydenta W. Zełenskiego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu wczorajszym, o tym jakoby część państw UE pozorowała solidarność, jednocześnie pośrednio wspierając Rosję. Wiceszef MSZ wskazał, że w stosunku do Polski jest to teza nieprawdziwa, a ponadto szczególnie nieuprawniona wobec naszego kraju, wspomagającego Ukrainę od pierwszych dni wojny" - dodano. 

Zobacz wideo Morawiecki przedstawił działanie rządu w sprawie zbóż. "Nie będziemy się oglądać na brukselskich biurokratów"

MSZ zwróciło uwagę na wtorkową wypowiedź ukraińskiego przywódcy. Wołodymyr Zełenski, który przebywa z wizytą w USA zabrał głos w sprawie konfliktu zbożowego. - Niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora - powiedział podczas posiedzenia ONZ w Nowym Jorku. 

Prezydent Andrzej Duda nie spotkał się we wtorek w Nowym Jorku z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obaj politycy mieli rozmawiać na marginesie trwającego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak przekazał dziennikarzom Duda, "spotkanie spadło z agendy". Polityk podczas konferencji prasowej porównał Ukrainę do tonącej osoby.

W poniedziałek władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. Jest to wniosek o konsultacje, a zatem pierwszy krok w postępowaniu prawnym.

Więcej o: