"Chamie, mógłbyś w końcu zamknąć buzię". Tymi słowy wiceminister edukacji i nauki uciszał w TVP posła KO

Afera wizowa wywołała w TVP Białystok burzliwą dyskusję między wiceministrem Dariuszem Piontkowskim a posłem KO Krzysztofem Truskolaskim. W pewnej chwili wiceminister reprezentujący resort edukacji rzucił w kierunku swojego oponenta: - Chamie, mógłbyś w końcu zamknąć buzię i spokojnie posłuchać, co mają inni do powiedzenia.

W programie "Bez kantów kontra" emitowanym na antenie TVP Białystok spotkali się w poniedziałek (18 września) kandydaci do Sejmu - poseł Krzysztof Truskolaski, będący liderem sejmowej listy KO w Białymstoku i Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki i jednocześnie szóstka na podlaskiej liście sejmowej PiS. Dyskusja miała dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem kraju. 

Zobacz wideo Konfederaci podarują Dudzie klęcznik. "Pokazuje on stosunek do prezydenta Ukrainy"

Awantura na antenie TVP Białystok. Prowadzący nie zapanował nad rozmówcami

Od początku programu prowadzący Marcin Dziekoński nie był w stanie zapanować nad politykami w studiu. Prawdziwa awantura wywiązała się jednak w momencie skierowania dyskusji na obecnie najgorętszy - w Polsce temat, czyli aferę wizową. - Rozdaliście, najprawdopodobniej za łapówki, wizy nielegalnym imigrantom i byli w to zamieszani najważniejsi urzędnicy państwowi - rzucił w kierunku Piontkowskiego Krzysztof Truskolaski. Na to poseł PiS natychmiast zarzucił opozycyjnym politykom kłamstwa i manipulacje - Macie portale i stacje telewizyjne, które pokazują rzeczywistość, tak jak Platforma Obywatelska by chciała - powiedział.

Truskolaski próbował przerwać wiceministrowi, jednak ten ciągnął. - Ja tylko próbuję powiedzieć, jaki jest stopień zakłamania. Jak pan wierzy w to, co przed chwilą powiedział, to znaczy, że jest pan albo niedouczony, albo tak już kłamie bezczelnie, że już bardziej bezczelnie kłamać nie można - oznajmił Piontkowski.

Wiceminister edukacji w TVP Białystok do oponenta: "Chamie, mógłbyś w końcu zamknąć buzię"

 - Sprowadziliście ćwierć miliona migrantów z Afryki i Azji do Polski - wtrącił Truskolaski w odpowiedzi na zarzuty ze strony wiceministra. W tym momencie Piontkowski wypalił: - Jest pan po prostu chamem, nie daje mi pan dokończyć. Chamie, mógłbyś w końcu zamknąć buzię i spokojnie posłuchać, co mają inni do powiedzenia - zwrócił się do posła KO wiceminister reprezentujący resort edukacji. W tym momencie prowadzący programu zaapelował o zachowanie "kultury dyskusji". - Panie pośle, spokojnie. Widzę, że panu rzeczywiście puściły nerwy - stwierdził Truskolaski. Marcin Dziekoński zakończył trwający blisko 25 minut program TVP apelem do polityków oraz widzów, aby "kampanię traktować mimo wszystko z przymrużeniem oka, jeżeli chodzi o emocje". 

Statystyki unijne, gdzie każda przyznana wiza do strefy Schengen jest odnotowana, mówią, że w latach 2016-22 Polska wydała wizy (w ramach pierwszego pobytu) 4,9 mln cudzoziemcom. Jeśli odjąć wizy dla Ukraińców i Białorusinów, Polska wydała niemal 561 tys. zezwoleń na wjazd do Europy. Z danych Eurostatu, które przeanalizował serwis biqdata.pl wynika, że Polska wydała najwięcej w Europie wiz pracowniczych (co trzecie takie pozwolenie w 2022 r.). Obywatelom krajów afrykańskich w samym 2022 r. wydaliśmy 10 tys. wiz. Jak pisze serwis, statystyki dotyczące przyznawania wiz na zasadzie pierwszego pobytu dla obywateli krajów spoza Unii dowodzą, że "Polska ma najszerzej otwarte drzwi".

Więcej o: