Afera wizowa. WP: Zapowiedź działań MSZ "ma charakter propagandowy". Nie będzie kontroli?

Oświadczenie MSZ miało "chwilowo uspokoić nastroje, ale minister Rau nie poczuwa się do politycznej odpowiedzialności, co wprost powiedział podczas wizyty w USA " - przekazał informator Wirtualnej Polski ze źródeł dyplomatycznych. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas zgromadzenia ONZ w Nowym Jorku powiedział, czym według polityka jest afera wizowa.

Afera wizowa nabiera rozpędu, na jaw wychodzą nowe wątki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło w komunikacie z 15 września, że zamierza zwolnić dyrektora biura prawnego i zarządzania zgodnością Jakuba Osajdę i wypowiedzieć umowy wszystkim firmom outsourcingowym zajmującym się wnioskami o wydanie wiz. Ponadto ma zostać przeprowadzona "nadzwyczajna kontrola" i audyt w departamencie konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP. Według ustaleń portalu WP może się tak jednak nie stać. 

Zobacz wideo Radosław Sikorski: Wśród tych, którzy dostali wizy w Mińsku, byli ci, których zatrzymał wcześniej płot

Afera wizowa. WP: Oświadczenie MSZ "ma charakter propagandowy"

Wirtualna Polska na podstawie informacji ze swoich źródeł dyplomatycznych przekazała, że "oświadczenie opublikowane w piątek na stronie MSZ ma charakter propagandowy". - Jego celem było chwilowe uspokojenie nastrojów, ale minister Rau nie poczuwa się do politycznej odpowiedzialności, co wprost powiedział podczas wizyty w USA. To bliższe mu stanowisko - twierdzi dyplomata.

Ponadto źródła WP dodają, że zapowiedź "nadzwyczajnej kontroli" ma charakter pozorowany i propagandowy:  - Nie ma żadnych szans, żeby takie kontrole odbyły się przed końcem roku, tym bardziej przed wyborami. Obecnie w resorcie jest około czterdziestu audytorów, którzy byliby w stanie je prowadzić. Nie widzę możliwości, żeby tę zapowiedź udało się spełnić w przewidywalnym czasie. Dla ludzi w MSZ jasne jest, że nic z tego nie wyjdzie. 

Zbigniew Rau w Nowym Jorku o aferze wizowej: "kaskada fake newsów"

Jak informowaliśmy, kilka dni po komunikacie MSZ, podczas poniedziałkowego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekonywał polskich dziennikarzy, że skala nieprawidłowości jest "znacznie mniejsza niż sugerują to opozycja oraz media". Minister powiedział, że afera wizowa i ujawniane wskutek niej informacje są jego zdaniem "kaskadą fake newsów".

- My w Polsce w roku 2022 wydawaliśmy tyle wiz Schengen, ile odpowiada proporcji: na tysiąc mieszkańców Polski wydaliśmy niecałe 2 wizy. W tym samym czasie nasi partnerzy francuscy na 1000 mieszkańców we Francji wydawali 20 wiz, a Niemcy 10 wiz - powiedział Zbigniew Rau. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: Szef MSZ powtarza hasła PiS o aferze wizowej. Rau jednoznacznie o ewentualnej dymisji.

Statystyki unijne, gdzie każda przyznana wiza do strefy Schengen jest odnotowana mówią, że w latach 2016-22 Polska wydała wizy (w ramach pierwszego pobytu) 4,9 mln cudzoziemcom. Jeśli pominąć tu wizy dla Ukraińców i Białorusinów, Polska wydała niemal 561 tys. zezwoleń na wjazd do Europy. Z danych Eurostatu, które przeanalizował serwis biqdata.pl wynika, że Polska wydała najwięcej w Europie wiz pracowniczych (co trzecie takie pozwolenie w 2022 r.). Obywatelom krajów afrykańskich w samym 2022 r. wydaliśmy 10 tys. wiz. Jak pisze serwis, statystyki dotyczące przyznawania wiz na zasadzie pierwszego pobytu dla obywateli krajów spoza Unii dowodzą, że "Polska ma najszerzej otwarte drzwi".

Więcej o: