Kaczyński wystąpił w nowym spocie PiS. Odbiera telefon od "kanclerza". Ambasada Niemiec komentuje

Katarzyna Rochowicz
PiS opublikowało nowy spot zatytułowany "Dzwoni kanclerz Niemiec". Główną rolę odgrywa prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński. Nie omieszkano również wspomnieć o Donaldzie Tusku. Do sprawy odniosła się ambasada Niemiec.

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w poniedziałek 11 września w swoich mediach społecznościowych kolejny spot wyborczy z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Post zatytułowany jest "Dzwoni Kanclerz Niemiec…".

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński w Końskich o programie PiS. W planach m.in. emerytury stażowe

Nowy spot PiS. Jarosław Kaczyński w roli głównej

Akcja spotu opublikowanego przez PiS toczy się w październiku 2023 roku. Jarosław Kaczyński występuje w scence aktorskiej, w której gra samego siebie i odbiera telefon od rzekomego przedstawiciela ambasady Niemiec. Aktor grający przedstawiciela niemieckiej placówki dyplomatycznej łamaną polszczyzną mówi, że wiek emerytalny w Polsce powinien być taki, jak za rządów Donalda Tuska. - Chciałbym połączyć z kanclerzem w sprawie wieku emerytalnego w Polsce. Uważamy, że powinien być taki, jak za pana premiera Donalda Tuska - mówi głos na nagraniu.

W odgrywanej scenie prezes PiS odpowiada: "Proszę przeprosić pana kanclerza, ale to Polacy w referendum zdecydują w tej sprawie. Nie ma już Tuska i te zwyczaje się skończyły" - mówi w odgrywanej scence lider PiS, po czym się rozłącza i odkłada telefon na biurko. 

W sprawie nowego spotu Prawa i Sprawiedliwości poprosiliśmy o komentarz ambasadę Niemiec. "Jako ambasada nie komentujemy aktualnej wewnątrzpolitycznej debaty w Polsce, w którą wpisuje się także wspomniany spot wyborczy. Niemcy i Polska jako partnerzy w centrum Europy ponoszą wspólną odpowiedzialność za dobrosąsiedzkie stosunki oraz pomyślną transgraniczną i europejską współpracę" - przekazała Anna Bachmann z wydziału prasowego.

Nowy spot PiS, a w nim? Nawiązanie do "Resetu"

Spot to nawiązanie do informacji, które pojawiły się w serialu "Reset" emitowanym na antenie TVP Info. Ma z nich wynikać, że na pół roku przed ogłoszeniem decyzji w sprawie podniesienia wieku emerytalnego Donald Tusk rozmawiał na ten temat z kanclerz Angelą Merkel.

Na początku września w mediach społecznościowych Michał Rachoń pokazał dokument - notatkę z rozmowy telefonicznej z marca 2011 roku między ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem a ówczesną kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów miał być pakt dla konkurencyjności. "W ocenie Kanclerz Angeli Merkel Pakt powinien polegać na dobrowolnych zobowiązaniach państw uczestniczących, co przyczyni się do wzmocnienia konkurencyjności Europy w wymiarze globalnym" - napisano w notatce. Jako przykład takich zobowiązań wymieniono: powiązanie wieku emerytalnego państwa z jego sytuacją demograficzną, zobowiązania dotyczące wynagrodzeń w sektorze publicznym, wzrost gospodarczy i kwestię umów zbiorowych. W notatce napisano, że w ocenie ówczesnego premiera, założenia kanclerz Merkel brzmiały "interesująco" i znalazło się tam zapewnienie, że Polska nie będzie miała trudności, by kryteria spełniać. Jako przykład wskazał wypracowanie wspólnej europejskiej polityki emerytalnej.

Do podniesienia wieku emerytalnego doszło w 2012 r. za rządów PO-PSL (z 60 do 65 lat dla kobiet i z 65 do 67 lat dla mężczyzn). W praktyce wzrost wieku emerytalnego miał od 2013 r. wynosić co roku trzy miesiące. Oznacza to, że mężczyźni zaczęliby przechodzić na emeryturę w wieku 67 r. od 2020 r., a kobiety (w wieku 65 lat) - od 2040 r. Politycy PO-PSL tłumaczyli, że reforma związana jest z rosnącą długością życia i spadkiem dzietności. Została ona cofnięta za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że referendum, w którym pojawi się pytanie o podniesienie wieku emerytalnego, odbędzie się tego samego dnia, co wybory parlamentarne, czyli w niedzielę 15 października. W referendum padną cztery pytania:

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Więcej o: