Ile będą kosztowały wyborcze obietnice KO? Mamy wyliczenia. Domański: Polski budżet na to stać

- 100 konkretów, które przedstawiliśmy w sobotę to z jednej strony wyraz naszego podejścia do priorytetów państwa, a z drugiej strony sygnał, że chcemy zająć się grupami, które przez ostatnie osiem lat były przez PiS pomijane, a wręcz gnębione. Dlatego w naszym programie dużo mówimy o przedsiębiorcach i kobietach - mówił Andrzej Domański z Koalicji Obywatelskiej w "Porannej rozmowie Gazeta.pl". Polityk oszacował, ile będzie kosztował program KO.
Zobacz wideo Andrzej Domański (KO) gościem "Porannej rozmowy Gazeta.pl"

Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała Andrzeja Domańskiego o ustalenia z konwencji Koalicji Obywatelskiej, która odbyła się w ubiegłą sobotę w Tarnowie. - 100 konkretów, które przedstawiliśmy w sobotę to z jednej strony wyraz naszego podejścia do priorytetów państwa, a z drugiej strony sygnał, że chcemy zająć się grupami, które przez ostatnie osiem lat były przez PiS pomijane, a wręcz gnębione. Dlatego w naszym programie dużo mówimy o przedsiębiorcach i kobietach - mówił współautor programu Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy przekonani, że o te grupy musimy się upomnieć teraz i zająć się natychmiast po wyborach przywracaniem elementarnego porządku sprawiedliwości - dodał. Jego zdaniem "Polska Koalicji Obywatelskiej" jest - jednym słowem - przyjazna.

Obietnice Koalicji Obywatelskiej. Ile to będzie kosztowało?

Prowadząca poruszyła kwestię między innymi finansów i przywołała propozycje KO, takie jak urlopy dla przedsiębiorców, wolne od składek na ubezpieczenie społeczne czy świadczenie urlopowe. Hytrek-Prosiecka zapytała polityka o koszty. - Całość programu urlop dla przedsiębiorcy będzie kosztowała około 4,5 miliarda złotych - odparł Domański. - Powrót do składki ryczałtowej to około 10 miliardów złotych - wymieniał dalej polityk. Gość "Porannej rozmowy Gazeta.pl" został zapytany także o kwotę wolną o podatku. - Osoba, która zarabia do sześciu tysięcy brutto, nie zapłaci podatku. Chodzi zarówno o osoby na etacie, jak i o przedsiębiorców. Łączny koszt to około 39 miliardów złotych - mówił polityk Koalicji Obywatelskiej. 

- Podatek Belki będzie kosztował około miliarda, może koło półtora. To jaki będzie faktyczny koszt, zależy od giełdy i stóp procentowych - mówił dalej poseł. W kwestii podwyżek Domański odpowiedział, że KO przewiduje 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli. - To grupa zawodowa, w którą Polska musi zainwestować. Nie dopuścimy do tego, aby nadal w edukacji funkcjonowała selekcja negatywna. Nasze dzieci muszą być uczone przez ludzi, którzy są godnie opłacani - mówił współautor programu. Podwyżki w sferze budżetowej - zdaniem Andrzeja Domańskiego - mają kosztować około 17 miliardów złotych.

Podczas poruszono także kwestię programu "aktywna mama". - Jeżeli weźmiemy całą populację mam, które wracają po urlopie macierzyńskim, to będzie to koszt około 4,5 miliarda złotych - mówił polityk. Prowadząca zapytała także o zniesienie limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym. Domański oszacował to na około 22-23 miliardy złotych. Obietnica obniżenia kosztów działalności dla mikroprzedsiębiorców zdaniem polityka ma kosztować około 8 miliardów złotych. - Całość naszego programu to będzie około 127-128 miliardów złotych brutto. To są szacunki bazujące na danych, które mamy na chwilę obecną - przekazał Domański, zapewniając, że "polski budżet na to stać". - Ze wszystkich programów do tej pory publikowanych przez partie polityczne, nasz jest jednym z najmniejszych - zaznaczył polityk KO. 

Polityk KO: Prawa kobiet zostały cofnięte do standardów średniowiecznych

Domański odwołał się także do tematu praw kobiet w Polsce. - Prawa kobiet zostały cofnięte do standardów średniowiecznych. Donald Tusk czuje misję, aby ten stan rzeczy odwrócić i to zrobimy. My o prawa kobiet będziemy walczyć - zapewniał poseł.

- Liczę na to, że prezydent Duda w obliczu zmian nie będzie się kompromitował poprzez nieodpowiedzialne weta. Liczę, że te kluczowe projekty z punktu widzenia przedsiębiorców i polskiej gospodarki, projekty będą przez prezydenta wspierane, a nie sabotowane. Jeśli nie, będziemy musieli z częścią rozwiązań poczekać na nowego prezydenta - powiedział gość "Porannej rozmowy".

Tarnów. 100 konkretów na 100 dni rządów KO

Przywrócenie handlowych niedziel, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, 30 procent podwyżki dla wszystkich nauczycieli - to niektóre z propozycji programowych Koalicji Obywatelskiej. Donald Tusk zwrócił się w sobotę z propozycjami reform dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. - W ciągu pierwszych stu dni wprowadzimy przepis, zgodnie z którym za chorobowe od pierwszego dnia choroby pracownika zapłaci ZUS, a nie przedsiębiorca. Wprowadzimy przepisy, które dadzą tak upragnione prawo do urlopu dla drobnego przedsiębiorcy czy dla samozatrudnionego - mówił. Ponadto lider PO zapowiedział wprowadzenie tak zwanego podatku kasowego. - Zapłacicie podatek dopiero wtedy, kiedy będzie faktura zapłacona - wyjaśnił. Przypomnijmy, że partia rządząca zorganizowała swoją konwencję programową również w sobotę 9 września - jej politycy mówili o znanych już propozycjach wyborczych w Końskich.

***

Pełną listę 100 konkretów, które w sobotę przedstawiła Platforma Obywatelska na pierwszych 100 dni rządów, publikujemy w poniższym tekście:

Więcej o: