Donald Tusk komentuje "zdumiewające słowa Jarosława Kaczyńskiego" o kobietach: Łaskawca

Podczas konwencji w Końskich prezes PiS stwierdził, iż "kobieta w ciąży też ma pełne prawo do życia i zdrowia". Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego wywołała falę komentarzy. W niedzielę odniósł się do niej Donald Tusk. - Łaskawca (...). To jest to, co dotarło do głowy lidera PiS-u - mówł lider PO.

- Wczoraj cała Polska usłyszała zdumiewające słowa od J. Kaczyńskiego. On, łaskawca, uznał wczoraj, że "Kobieta w ciąży i kobieta rodząca ma TEŻ prawo do życia". To jest to, co dotarło do głowy lidera PiSu. - rozpoczął Tusk.

Jak dodał były szef rządu PO, prawa kobiet, szczególnie te oczywiste dotyczące zdrowia i życia, standardów opieki okołoporodowej, do bezpłatnej i bezpiecznej antykoncepcji, znieczulenia przy porodzie i prawo do godnego życia, gdy kobieta staje się matką - to istota programu Koalicji Obywatelskiej. - Nie decydowałbym się na powrót do polityki, gdyby nie moje głębokie przekonanie, że zadaniem numer jeden jest przywrócenie wszystkim polskim kobietom poczucia godności, bezpieczeństwa i normalności - przekonywał lider PO. 

Zobacz wideo "100 konkretów" Koalicji Obywatelskiej. Donald Tusk wymienia najważniejsze punkty

Przypomnijmy, że w sobotę (9 września) w świętokrzyskich Końskich odbyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Na temat praw kobiet wypowiedział się zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Elżbieta Witek. 

Kaczyński i Witek o prawach kobiet. Winili Tuska

 - Godność człowieka i ludzkie życie to wartości Prawa i Sprawiedliwości. Odrzucamy atak na życie bezbronnych, pamiętając jednocześnie, że kobieta w ciąży, kobieta rodząca, też ma pełne prawo do życia i zdrowia - mówił prezes PiS. Wypowiedź ta nie umknęła bez echa w mediach społecznościowych.

Na temat praw kobiet wypowiedziała się w Końskich jednak także Elżbieta Witek. - Drogie panie, ten program PiS jest dla was - stwierdziła. Marszałkini Sejmu wykorzystała okazję, by zwrócić się do lidera PO. - Pamiętamy wszyscy to cyniczne i takie mroczne hasło "Piekło kobiet", prawda? Panie Tusk, pan ma czelność mówić o piekle kobiet, kiedy chciał pan zmusić ciężko pracujące kobiety, żeby pracowały do 67. roku życia, kiedy podnosił pan ciężko pracującym kobietom na roli o 12 lat wiek, kiedy mogłyby odejść na emerytury? - pytała. 

Wypowiedzi spotkały się z licznymi komentarzami w internecie. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście poniżej:

Warto też przypomnieć, że w ostatnich latach było już kilka głośnych przypadków ciężarnych, które zmarły, gdyż nie otrzymały fachowej pomocy.  Pod koniec maja 33-letnia Dorota trafiła do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego z powodu przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych. Kobieta była w piątym miesiącu ciąży. Po trzech dniach pobytu na oddziale położniczym jej stan nagle się pogorszył. Kobieta zmarła. W sprawie toczy się śledztwo.

Przedstawiony w sobotę program wyborczy Koalicji Obywatelskiej zawiera wiele obietnic dla kobiet to m.in. 

  • Aborcja do 12 tygodnia ciąży będzie legalna, bezpieczna i dostępna. Żaden szpital działający w ramach z NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić zabiegu. Decyzja musi należeć do kobiety.
  • Prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie.
  • Pełny dostęp do darmowych badań prenatalnych.
  • Dostęp do "antykoncepcji awaryjnej" bez recepty.
  • Wsparcie dla kobiet, które wracają na rynek pracy po urodzeniu dziecka: w ramach programu "Aktywna mama" wypłacimy 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem - tzw. "babciowe". 

Szczegóły w tekście poniżej:

Więcej o: