Tusk wzywa Kaczyńskiego do debaty. "Czy ty kompletnie straciłeś kontrolę? Nie tchórz"

- Jarosławie Kaczyński, czy ty kompletnie straciłeś kontrolę nad swoimi ludźmi, czy sam bierzesz w tym udział? - mówi w nowym klipie Donald Tusk. Przewodniczący PO wezwał prezesa PiS do debaty. - Nie tchórz - powiedział.
Zobacz wideo Czy według Pawła Szrota Donald Tusk nie jest patriotą? "On źle rozumie interes Polski"

Donald Tusk nawiązał w nagraniu do ostatnich doniesień, które pojawiły się w mediach przy okazji dymisji wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Jak pisały "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita", może mieć ona związek z kontrolą Centralnego Biura Antykorupcyjnego w MSZ, która miała dotyczyć systemu wydawania wiz. 

Donald Tusk: Jarosławie Kaczyński, czy ty straciłeś kontrolę?

- Czy wiecie, kto w Europie ściąga najwięcej muzułmańskich imigrantów? Rząd, który nimi najgłośniej straszy, rząd PiS - powiedział w wideo opublikowanym na portalu X Donald Tusk. - Tylko w zeszłym roku wydał 135 tys. zezwoleń dla przybyszów z krajów muzułmańskich - dodał. Jak stwierdził, "Polacy dowiedzieli się właśnie, dlaczego oni to robią". - Bo ktoś dostaje 5 tys. dolarów od głowy. Policzcie sobie, ile oni z tego wyciągają. Jarosławie Kaczyński, czy ty kompletnie straciłeś kontrolę nad swoimi ludźmi i tym, co oni wyprawiają, czy sam bierzesz w tym udział? Na te pytania masz obowiązek odpowiedzieć w debacie ze mną, przed wszystkimi Polakami. Nie tchórz, bo twoja słabość i twój strach są dzisiaj największym zagrożeniem dla polskich rodzin - powiedział.

Dymisja Wawrzyka i śledztwo CBA

Szef PO prawdopodobnie odniósł się do informacji, którą przekazywała "Rzeczpospolita". Według dziennika stworzony w MSZ system wydawania wiz może mieć charakter korupcjogenny. "Cudzoziemcy płacą za otrzymanie wizy ok. 4-5 tys. dolarów, a jeżeli są z takich krajów jak Bangladesz czy Pakistan, to kwoty są jeszcze wyższe - zarabiają na tym pośrednicy" - pisała gazeta. - Mówiło się, że system "wiza–konsul", gdzie cudzoziemcy zaklepują miejsca w kolejce, stwarza możliwość dla nieuczciwych graczy. Firmy, które opanowały informatycznie umiejętność rezerwacji miejsca w kolejce, wiedziały, kiedy są wolne miejsca, i w ułamku sekundy były one blokowany - twierdził informator "Rz". 

Zdymisjonowany z MSZ wiceminister Piotr Wawrzyk był odpowiedzialny za sprawy konsularne i wizowe oraz okazał się - jak pisze "GW" - "autorem kompromitującego projektu rozporządzenia w sprawie ułatwień wizowych dla robotników tymczasowych z około 20 krajów, w tym krajów islamskich". Rozporządzenie zakładało możliwość zatrudnienia w Polsce do 400 tysięcy pracowników. Według oficjalnych danych do Polski już trafiło ok. 130 tys. pracowników sezonowych (głównie z Indii, Bangladeszu, Indonezji), inne szacunki mówią nawet o 165 tys. migrantów.

Więcej o: