Lex Tusk. To oni zasiądą w komisji. Kim są? Autor serialu TVP i szef kontrwywiadu odwołany po 15 dniach

Poza PiS żaden klub parlamentarny nie zgłosił swoich kandydatów do komisji, która nazywana jest "lex Tusk". Mimo tego kandydatury te zostały ostatecznie przyjęte podczas ostatniego posiedzenia Sejmu. Kto zajmie się badaniem "rosyjskich wpływów" na bezpieczeństwo Polski?

W środę 30 sierpnia wieczorem, podczas ostatniego posiedzenia dziewiątej kadencji Sejmu, posłowie PiS (opozycja nie brała udziału w głosowaniu) powołali dziewięciu członków komisji ds. rosyjskich wpływów, która nazywana jest potocznie "lex Tusk". Kandydatów na te stanowiska wskazał jedynie klub Prawa i Sprawiedliwości. Kto zasiądzie w komisji?

Zobacz wideo

Sejm głosami PiS powołał członków komisji "lex Tusk". Kto wejdzie w jej skład?

Zgodnie z wynikami głosowania, w skład komisji wchodzą:

  • Józef Brynkus - 234 za, 10 przeciw;
  • Sławomir Cenckiewicz - 235 za, 7 przeciw, 2 się wstrzymało;
  • Łukasz Cięgotura - 235 za, 10 przeciw;
  • Andrzej Kowalski - 235 za, 10 przeciw;
  • Arkadiusz Puławski - 235 za, 10 przeciw;
  • Marek Szymaniak - 235 za, 10 przeciw;
  • Michał Wojnowski - 235 za, 10 przeciw;
  • Andrzej Zybertowicz - 234 za, 9 przeciw;
  • Przemysław Żurawski vel Grajewski - 233 za, 12 przeciw.

Kim dokładnie są wyżej wymienione osoby? Najbardziej znany może być Sławomir Cenckiewicz. Historyk jest współtwórcą serialu TVP "Reset" i rok przed powstaniem produkcji został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i uzyskał dostęp do archiwalnych dokumentów. Sam serial został mocno skrytykowany przez polityków i historyków. - "Reset" jest tendencyjny, robiony pod tezę i niespecjalnie odkrywczy. Nie opisuje żadnej nowej "prawdy" - ocenił dr Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z WP. Cenckiewicz jest też współautorem książki "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005".

Andrzej Zybertowicz to socjolog i doradca prezydenta Andrzeja Dudy. W przeszłości doradzał też Lechowi Kaczyńskiemu. Był też doradcą Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 

Łukasz Cięgotura jest natomiast zastępcą dyrektora Wojskowego Biura Historycznego. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ma być bliskim współpracownikiem Cenckiewicza. 

Michał Wojnowski to historyk bizantynista, który naukowo zajmuje się też rosyjską myślą geopolityczną i teorią wojen informacyjnych. Wojnowski publikuje w periodyku, który jest wydawany przez ABW. Jest też zatrudniony w Kancelarii Premiera.

Przemysław Żurawski vel Grajewski to politolog oraz przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. W 2014 roku był członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości. Często pojawia się jako komentator w programach TVP.

Marek Szymaniak jest historykiem i wieloletnim pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. Obecnie pracuje na stanowisku zastępcy dyrektora w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Józef Brynkus to były poseł, który w latach 2015-2019 reprezentował koło Kukiz'15. Jest doktorem habilitowanym historii. W latach 80. był nauczycielem historii w krakowskich podstawówkach. W ostatnich latach zyskał rozpoznawalność za sprawą komentarzy nt. rzezi wołyńskiej i "konieczności uzyskania przeprosin od Ukrainy".

Andrzej Kowalski to z kolei były Szef Służby Wywiadu Wojskowego. W 2007 roku został odwołany z funkcji szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego po zaledwie 15 dniach z powodu oskarżenia o nielegalne przechowywanie i kopiowanie dokumentów z likwidacji WSI. Kowalski podjął też współpracę z tzw. podkomisją smoleńską Antoniego Macierewicza.

Arkadiusz Puławski to zastępca dyrektora w Departamencie Bezpieczeństwa Narodowego.

Więcej o: