Jarosław Kaczyński przejęzyczył się w Paradyżu. Na pasku w TVP Info poprawili

Jarosław Kaczyński zaliczył wpadkę podczas przemówienia w Paradyżu. Prezes PiS powiedział, że emerytury zostały "podwyższone" wbrew społeczeństwu przez "poprzednią władzę". Prawdopodobnie Kaczyński się przejęzyczył i chodziło o podniesienie wieku emerytalnego. Wypowiedź skorygowało na pasku TVP Info.

Wicepremier prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował podczas dożynek w Paradyżu w województwie łódzkim, że w tym roku 14. emerytura wyniesie 2200 złotych netto. Podkreślał, że emeryci to jedna z grup najbardziej dotkniętych przez inflację, dlatego dodatkowe świadczenie będzie wyższe.

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Jarosław Kaczyński przejęzyczył się w Paradyżu. Na pasku w TVP Info poprawili 

Podczas wystąpienia w Paradyżu Kaczyński nawiązał do referendum, w którym jedno z pytań dotyczy wieku emerytalnego ("Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"). - Otóż emerytury zostały wbrew zdecydowanie wyrażanej woli społeczeństwa - wszystkie badania na to wskazywały, protestowały związki zawodowe - podwyższone. Podwyższone przez poprzednią władzę. W dniu, w którym była podwyższana, zapowiedziałem z mównicy sejmowej, że jeśli przejmiemy władzę, przywrócimy to, co było. I przywróciliśmy - powiedział Jarosław Kaczyński. - Chodzi o to, żeby to podtrzymać. Żadne zapewnienie Tuska nie ma tu znaczenia - dodał.

Najpewniej Kaczyńskiemu chodziło o podniesienie wieku emerytalnego za rządów PO-PSL, a nie wysokości emerytury. Przejęzyczenie skorygowało TVP Info. Na pasku, który pojawił się w trakcie relacji z przemówienia, widzowie przeczytali: "J. Kaczyński: Za czasów PO-PSL wiek emerytalny został podniesiony wbrew woli Polaków".

Pytanie referendalne o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie pytanie"

Mikołaj Fidziński z next.gazeta.pl komentował niedawno, że tak sformułowane pytanie referendalne dotyczące wieku emerytalnego jest "bezdennie głupie". - Załóżmy, że popieram podniesienie wieku emerytalnego, ale tylko np. do 62 lat dla kobiet albo 66 lat dla mężczyzn. Z jednej strony mogę być za jakimś podniesieniem wieku, ale nie godzić się aż na 67 lat. Nikt, formułując pytanie, nie wziął tego pod uwagę, albo nie chciał wziąć - podkreślał nasz dziennikarz. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym artykule:

Ruszają wypłaty 14. emerytury

Czternasta emerytura decyzją Sejmu stała się stałym świadczeniem, które będzie wypłacane co roku. Emeryci, aby otrzymać dodatkowe pieniądze, nie muszą składać wniosku. Świadczenie wypłacone będzie z emeryturami i rentami w standardowym terminie płatności. Pierwsze pieniądze trafią do seniorów na przełomie sierpnia i września. Aby otrzymać czternastą emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. Czternastka zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą w taki sam sposób jak świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym) - informuje ZUS.

Więcej o: