Aleksandra Wiśniewska nową twarzą KO. Zachęcała do udziału w wyborach, teraz bierze w nich udział

Koalicja Obywatelska zakończyła kompletowanie list wyborczych. - Potrzebne nam były autorytety, doświadczeni parlamentarzyści, ale też debiutanci - stwierdził Donald Tusk. Jedną z debiutantek jest Aleksandra Wiśniewska, która wystartuje do Sejmu z piątego miejsca w Łodzi. "Służyła w obozach dla uchodźców w Grecji, Francji, na misjach ONZ w Turcji i Jordanii" - podaje lokalny portal. Jednak administratorzy Wikipedii mają wątpliwości i usunęli ze strony jej biogram. Kandydatka odniosła się do zarzutów mediów.

Koalicja Obywatelska w środę (16 sierpnia) zatwierdziła listy kandydatów do Sejmu i Senatu. - Dziś w Polsce już nikt nie ma zamiaru udawać, o jak ważne rzeczy idzie, o jak ważnych sprawach zdecydujemy 15 października. Do tego potrzebni nam byli ludzie z każdej strony i sceny politycznej i życia publicznego - mówił lider KO Donald Tusk podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. - Potrzebne nam były autorytety, doświadczeni parlamentarzyści, ale też debiutanci - dodał. 

Zobacz wideo Czarnek zapowiedział broszurę o demokracji bezpośredniej. Pojawi się w szkołach

Aleksandra Wiśniewska nową gwiazdą KO? Wystartuje z Łodzi

Za sprawą Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej głośno zrobiło się o Aleksandrze Wiśniewskiej, która wystartuje do Sejmu z piątego miejsca w Łodzi. Była szefową misji humanitarnych, a aktualnie pełni funkcję społecznej pełnomocniczki prezydentki miasta Hanny Zdanowskiej. 

"Po raz pierwszy zaangażowała się w pomoc humanitarną cywilom w potrzebie prawie dekadę temu - w wieku 21 lat pomagała ratować tonących na Morzu Śródziemnym. Od tamtej pory służyła w obozach dla uchodźców w Grecji, Francji, na misjach ONZ w Turcji i Jordanii, a jako szefowa misji zarządzała dużymi misjami humanitarnymi na wojnach w Iraku, Jemenie i Ukrainie" - przekazał portal lodz.pl.

Łódź. Ambasadorka kampanii społecznej "Odważysz Się?" wystartowała w wyborach

Aleksandra Wiśniewska została także ambasadorką kampanii społecznej "Odważysz Się?", która ma zachęcić młodych obywateli do udziału w wyborach parlamentarnych. W pojazdach MPK oraz na miejskich przystankach pojawiły się banery kampanii społecznej ze zdjęciem i nazwiskiem Aleksandry Wiśniewskiej. 

- Naszym zdaniem jest to pseudo-kampania społeczna mająca na celu wykreowanie kolejnego kandydata Platformy Obywatelskiej / Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach parlamentarnych – stwierdził Sebastian Bulak, radny PiS w Łodzi w wypowiedzi dla "Dziennika Łódzkiego".  Tytuł ten przejęty przez Orlen (jak wiele innych gazet lokalnych), zaczyna artykuł o Wiśniewskiej stwierdzeniem: "mówi się, że kampanię finansuje MPK", choć na stronie kampanii jest informacja: Kampania profrekwencyjna nie jest finansowana ze środków publicznych i samorządowych. Działamy dzięki wsparciu organizacji pozarządowych. Sama kandydatka do Sejmu wypowiadając się w tekście także oznajmiła, że nie korzysta z finansowania publicznego. 

Wikipedia usunęła biogram Aleksandry Wiśniewskiej. Bazował na źródłach pierwotnych

"Dziennik Łódzki" cytuje też publiczne Radio Łódź, które podało, że w pierwszej połowie sierpnia administratorzy Wikipedii usunęli ze strony biogram Aleksandry Wiśniewskiej. Większość informacji została opublikowana na podstawie źródeł pierwotnych - wypowiedzi kandydatki do Sejmu. "Choć biogram zawierał dane dotyczące ogromu projektów Polskiej Akcji Humanitarnej, w których brała udział, a nawet za nie odpowiadała, to w całej domenie pah.org.pl, Aleksandrę Wiśniewską wymieniono zaledwie w dwóch miejscach i to bardzo oględnie" - podało Radio Łódź. 

Radio cytuje też wypowiedzi wielu wikipedystów, którzy zakwestionowali biogram Wiśniewskiej: "Jakim cudem studentka w wieku 21 lat "współpracowała z parlamentem brytyjskim" lub "organizowała konwoje z pomocą humanitarną"? Co dokładnie robiła jak "pracowała dla ONZ nad strategią odpowiedzi na wojnę w Syrii"? Źródłem na tak wybitne osiągnięcia nie może być wywiad z nią samą. Jeśli faktycznie tak wiele zrobiła to gdzie są niezależne źródła?"

Czas tworzenia biogramu w Wikipedii zbiegł się z akcją "Odważysz się?". Jeden z administratorów internetowej encyklopedii ocenił, że strona powstała ze względów politycznych.

Aleksandra Wiśniewska odpowiada na zarzuty. Tomasz Lis: "Na każdy cios odpowiemy ciosem"

Aleksandra Wiśniewska szybko zareagowała na publikacje. "Ostatnie dni pokazały mi, jak potężna może być machina propagandowa w wydaniu partii rządzącej. Wiem, że ataki ze strony TVP, Radio Łódź oraz innych mediów rządowych zostały uruchomione przez falę pomówień i insynuacji, aby zaszczuć, zdyskredytować i zniszczyć mnie, i moich najbliższych, a przede wszystkim każdą postawę obywatelską, która jest dla obecnej władzy niewygodna. Nie będzie to pierwszy ani ostatni raz, ale zawsze były i będą to nieudane, bezpodstawne próby" - napisała w czwartek (17 sierpnia) na X (dawniej Twitterze). 

"Jeden z 'zarzutów' mediów rządowych odnosi się do usunięcia wpisu o mnie z Wikipedii, po tym, jak hasło zostało zasypane edycjami i komentarzami anonimowych kont, próbujących podważyć moją historię zawodową i to, co dla mnie cenne - moją godność i pracę moich rąk. Nie zamierzam tłumaczyć się za nierzetelność anonimowych internautów w weryfikowaniu faktów. Nie mam nic do ukrycia. Jestem gotowa przekazać dziennikarzom wolnych mediów wszystkie dokumenty potwierdzające moją pracę i zaangażowanie: umowy o pracę, dyplomy, zdjęcia, etc." - przekazała. "Można wierzyć partii rządzącej, a można wierzyć prawdzie. Kolejne z pomówień dot. insynuacji mediów rządowych o finansowaniu 'Odważysz Się'. Było zaszczytem być twarzą kampanii, która dotarła do milionów, mobilizując do wspólnego aktu odwagi zaangażowania w odnowę Polski. Jak widnieje na stronie kampanii, i jak mówiliśmy, nie korzystam z żadnych środków publicznych ani samorządowych. Akcja wspierana jest grantem Action for Democracy, wspierającej demokratyczne działania, zwalczanie nienawiści, strachu i wykluczenia" - dodała. "Nazywam się Aleksandra Wiśniewska, kandyduję do Sejmu, bo chcę, aby system polityczny i medialny, od lat zastraszający ludzi poprzez nienawiść i pogardę przestał kaleczyć nasz wspólny kraj. Nie możemy poddawać się cynizmowi, nienawiści i złu. Nadzieja silniejsza niż strach" - podsumowała.

Na wpis Aleksandry Wiśniewskiej zareagował Tomasz Lis. "Proszę się trzymać, jesteśmy z Panią i na każdy cios odpowiemy ciosem" - skomentował. 

Więcej o: