Awans o 17 stopni służbowych w dwa lata. Media: Teraz szef KAS ma otrzymać nominację generalską

W ciągu dwóch lat szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk awansował aż o siedemnaście stopni służbowych: od szeregowca do inspektora. Z ustaleń TVN24 wynika, że za miesiąc, podczas święta służby, ma szansę otrzymać nominację generalską.

W maju ubiegłego roku Bartosz Zbaraszczuk objął stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Został powołany do pełnienia tej funkcji przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra finansów. Wcześniej zajmował stanowisko dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Jak informuje TVN24, 19 lipca 2021 roku Bartosz Zbaraszczuk cieszył się mianowaniem na pierwszy stopień służbowy, od razu najwyższy w korpusie szeregowych: starszego rachmistrza. We wrześniu miał już pierwszy stopień w korpusie podoficerskim, który w służbie celno-skarbowej nazywa się aspirant. Jako starszy aspirant objął fotel szefa KAS.

4 lipca 2022 roku miał już stopień podkomisarza, 21 września nadkomisarza, 11 listopada 2022 roku otrzymał tytuł młodszego inspektora, a 3 maja tego roku już inspektora.

Zobacz wideo

"Oznacza to, że pokonanie 17 stopni służbowych zajęło szefowi KAS dwa lata i czterdzieści dni! Do zdobycia została ministrowi-pułkownikowi Zbaraszczukowi jedynie nominacja generalska o której decyduje prezydent" - czytamy w portalu. Według informacji tvn24.pl jest ona przewidywana na wrzesień, gdy służba będzie obchodziła swoje święto. 

Zdobywanie kolejnych stopni w KAS regulują dwa akty: ustawa oraz instrukcja awansowania, która została wynegocjowana z działającymi w instytucji związkami zawodowymi.

Bartosz Zbaraszczuk - kim jest?

Szef Krajowej Administracji Skarbowej jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego oraz zarządzania służbami skarbowymi.

W 2000 roku Zbaraszczuk pracował w Izbie Skarbowej w Zielonej Górze. Zajmował się tam orzecznictwem podatkowym oraz audytem wewnętrznym. Następnie w latach 2007-2014 pełnił funkcję naczelnika Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim. Później przez pięć lat był wicedyrektorem Izby Skarbowej w Zielonej Górze. W wyniku reformy, która powołała KAS, został tam wiceszefem Izby Administracji Skarbowej. Był odpowiedzialny za analizy, kontrole i zwalczanie przestępczości.

W resorcie finansów Bartosz Zbaraszczuk był dyrektorem Departamentu Nadzoru nad Kontrolami. Tym samym podlegał pod wiceszefa KAS-u, który zajmował się walką z przestępczością podatkową. W 2020 r. został dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

O jego obowiązkach na najnowszym stanowisku pisaliśmy w tekście poniżej:

Więcej o: