Ordo Iuris z nakazem opuszczenia historycznego budynku PAST-y. Chodzi o wizerunek

Instytut Ordo Iuris otrzymał niezwłoczny nakaz opuszczenia biura, które mieści się w budynku PAST-y w Warszawie. Prezes Jerzy Kwaśniewski przekazał, że zarządzająca tym historycznym miejscem Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego zdecydowała się usunąć OI z lokalizacji ze względu na ''dbałość o swój wizerunek również poprzez odpowiedni nabór najemców''.

''W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zarządzająca tym historycznym miejscem Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego postanowiła bezprawnie, sprzecznie z zawartymi umowami, usunąć nas ze względu na dbałość 'o swój wizerunek również poprzez odpowiedni nabór najemców''' - pisze w newsletterze, który cytuje portal w Polityce.pl, prezes Jerzy Kwaśniewski.

Szef Ordo Iuris zapewniał, że instytucja terminowo wywiązywała się ze wszelkich płatności. Zapowiedział również "konieczność walki o nasze prawa i o możliwość dalszego, nieskrępowanego prowadzenia działalności Instytutu Ordo Iuris w naszej siedzibie".

Zobacz wideo Zapadł wyrok ws. Justyny Wydrzyńskiej. Kobieta uznana za winną pomocy aborcyjnej!

''Dalsze używanie lokalu w PAST to dla nas gwarancja spokojnej pracy dla życia, rodziny i wolności. Międzynarodowe fundusze inwestycyjne, które są właścicielami znacznej części powierzchni biurowej w Warszawie, nie chcą wynajmować powierzchni Instytutowi Ordo Iuris. Jeżeli stracimy lokal w PAST, nasza działalność stanie pod znakiem zapytania. Dlatego musimy walczyć o nasze prawa i o wypełnienie zawartej z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego umowy najmu'' - podsumował.

Aktywiści i politycy: Radosna nowina

"Ordo Iuris otrzymało dziś wezwane do natychmiastowego opuszczania zajmowanego lokalu. Pszykro" - napisała na Twitterze Katarzyna Kotula, która dołączyła do wpisu radosne emotki.

"Mogę się z wami podzielić radosną nowiną. Ordo Iuris dostało przed paroma godzinami wezwanie do natychmiastowego opuszczenia lokalu. Najemca wycofał im umowę na wynajem. W tak ważny dzień wszyscy powinniśmy walczyć z faszyzmem. Miłego dnia" - dodaje aktywista LGBT Bart Staszewski.

"W najnowszym newsletterze Ordo Iuris czytamy, że dziś - symbolicznie, bo 1 sierpnia to data wybuchu Powstania Warszawskiego i walki z faszyzmem - otrzymali wezwanie do natychmiastowego opuszczenia zajmowanego lokalu w historycznym budynku PAST-y" - dodaje Legalna Aborcja Bez Kompromisów.

Gmach PAST-y, czyli Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, przy ul. Zielnej w Śródmieściu to jeden z symboli walk powstańczych. Podczas Powstania Warszawskiego był silnie broniony przez Niemców. Jednak 20 sierpnia, po niemal trwającym trzy tygodnie oblężeniu, powstańcy zdobyli gmach PAST-y. Był to jeden z największych polskich sukcesów podczas walk w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 r.

Więcej o: