"Proboszcz plus". Ksiądz zaprosił na spotkanie z prezesem PiS. Parafia dostała 600 tys. zł

W ostatnią niedzielę Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził miejscowość Połajewo. Wydarzenie było zapowiadane już tydzień wcześniej przez miejscowego proboszcza. Jak przyznał, parafia dostała od rządu 660 tys. zł na remont świątyni.

Proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Połajewie zaprosił wiernych na stadion sportowy, gdzie odbywał się piknik rodzinny zorganizowany przez posłów PiS-u oraz samorządu, na który przybył prezes PiS-u i wicepremier rządu prof. Jarosław Kaczyński.

''Zachęcamy nasze rodziny oraz wszystkich chętnych do wspólnego świętowania będą różne atrakcje, nie tylko dla dzieci, ale też wspólne rozmowy o przyszłości naszej ojczyzny" - napisał w ogłoszeniach ksiądz proboszcz. 

Duchowny podkreślił, że "na wniosek naszej parafii skierowany do polskiego rządu (przez Urząd Gminy w Połajewie) o wsparcie finansowe planowanego remontu naszej zabytkowej świątyni zostaliśmy zatwierdzeni do otrzymania takiego w kwocie 660 tys. zł. Prace remontowe planujemy jeszcze w tym roku".

- Nasz kościół potrzebował remontu. Poprzedni był 13 lat temu i trzeba poprawić kilka rzeczy. Wniosek o dofinansowanie składaliśmy w styczniu. Pieniądze mają pokryć remont zabytku. Środki są przyznawane na inne obiekty, jak pałace czy obiekty kolejowe - tłumaczył ks. Henryk Mucha w rozmowie z Wirtualną Polską.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość przeznaczyło na Rządowy Program Odbudowy Zabytków 2,5 mld złotych. Pojawiają się informacje, że zdecydowana większość tych pieniędzy trafiła na renowację obiektów sakralnych i kościelnych. Samorządowcy skarżą się, że wiele gmin pominięto przy rozdziale środków, ponieważ PiS zastosował "klucz partyjno-kościelny".

Program Odbudowy Zabytków. Dwa miliardy na obiekty sakralne. "Powinien nazywać się Kapliczka plus"

Rząd pozytywnie rozpatrzył 4807 spośród ponad 11 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jednak niektóre gminy w ogóle nie otrzymały wsparcia. Było tak m.in. w przypadku Lublina czy Tarnowa.

W przypadku niektórych obiektów PiS potrafił sięgnąć głęboko do kieszeni. W ramach rządowego dofinansowania przeznaczono na przykład 3,4 mln zł na "prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy wykończeniu sklepień oraz sufitów w Kolegium Jezuickim przy pl. św. Jana Pawła II w Świdnicy". Na remont dachu kościoła pw. Świętego Mikołaja w Niedźwiedzicy rząd wyda ponad 1 mln zł. Z kolei na dwie inne inwestycje przeznaczono po ok. 3,5 mln zł. Tyle będzie kosztowała "przebudowa i rozbudowa instalacji elektrycznej wraz z przeprowadzeniem prac przez konserwatora zabytków w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku" oraz "rewitalizacja zabytkowych budynków Domu Parafialnego i Organistówki Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Wojciecha BM w Wąwolnicy".

Więcej o: