Awantura o sondaż CBOS. Politycy Polski 2050 reagują na wpis ekonomistki. "Upał robi swoje"

"Upał, jak widać, robi swoje" - napisał na Twitterze Michał Gramatyka. Posła i kilku innych czołowych polityków Polski 2050 wzburzył wpis Alicji Defratyki. Ekonomistka zasugerowała, że spadek poparcia Trzeciej Drogi pod próg wyborczy opłaci się Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz wideo Orban może otwierać tokaj. Inflacja wielka, ale tak nie było od roku

Alicja Defratyka, ekonomistka i publicystka odniosła się do szeroko komentowanego badania, którego wyniki w środę opublikował CBOS. "Może faktycznie Trzecia Droga chce pomóc demokratycznej opozycji wygrać wybory. Jeśli CBOS pokazuje, że KO i PiS mają zbliżone poparcie, to jest wielce prawdopodobne, że Koalicja Obywatelska wysunęła się już na prowadzenie" - napisała. "Jeśli Trzecia Droga będzie pod progiem, to jej poparcie niejako przejdzie na zwycięzcę, czyli właśnie Koalicję Obywatelską. Tak działa metoda d'Hondta. Może tak kalkulują" - dodała.

Politycy Polski 2050 odpowiadają Defratyce. "Opowiada bajki"

"Nie, nie przejdzie. Jeśli TD spadnie pod próg, to najwięcej zyska ta partia, która ma najbardziej podobny rozkład głosów między okręgami" - odpowiedział na jej wpis Michał Protaziuk z Onetu.

Komentarz Defratyki szczególnie nie spodobał się politykom Polski 2050 Szymona Hołowni. "Czyli sondaże CBOS od wczoraj najlepsze, jedyne i jedynie słuszne?" - zapytał Tomasz Zimoch. "Upał, jak widać, swoje robi" - napisał Michał Gramatyka. "Do dobrze znanego chóru 'nie-wielbicieli' Szymona Hołowni dołączyła ostatnio Alicja Defratyka, opowiadająca bajki jak to zepchnięcie Trzeciej Drogi pod próg miałoby pomoc Platformie" - dodał. 

"Pani Alicja Defratyka od dawna robi za odbicie lustrzane Rachonia, mam wątpliwość czy interesują ją jeszcze jakiekolwiek fakty" - skomentowała z kolei Paulina Hennig-Kłoska. Defratyka odpowiedziała, że jej wpis "nadaje się na pozew o zniesławienie". "Cierpliwie czekam" - napisała Hennig-Kłoska. 

Sondaż CBOS

Prawo i Sprawiedliwość w sondażu CBOS odnotowało poparcie na poziomie 29,1 proc., co oznacza spadek o 4 punkty procentowe w porównaniu do badania z czerwca. Wynik Koalicji Obywatelskiej - 28,2 proc. - jest o 1,6 pkt proc. wyższy od czerwcowego. Konfederacja uzyskała wynik na poziomie 8,6 proc. (wzrost o 0,8 pkt proc.). 

Według CBOS-u posłów do Sejmu mogłaby wprowadzić również Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL), na którą chce zagłosować 5,5 proc. badanych (wzrost o 0,5 pkt proc.). Gdyby jednak obie partie chciały startować jako komitet koalicyjny (taki jest obecnie ich plan), nie weszłyby do parlamentu, bo próg z 5-procentowego podskoczyłby do 8 proc. W sondażu CBOS Lewica uzyskała 4,6 proc. poparcia, co oznacza, że mogłaby progu nie przekroczyć.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 3-16 lipca na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1004 dorosłych Polaków. Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode (tzn. przy wykorzystaniu różnych metod badawczych: CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem) lub CAWI (samodzielne wypełnienie internetowej ankiety).

Więcej o: