Fundacja powiązana z Kukizem chce dotacji od premiera. Chodzi o miliony złotych

Związana z Pawłem Kukizem Fundacja "Potrafisz Polsko!" zawnioskowała do premiera o przyznanie 3 mln zł dotacji z rezerwy budżetowej - donosi Wirtualna Polska. Wniosek został złożony w marcu. Pieniądze - których na razie fundacja nie otrzymała - miałyby zostać przeznaczone na upamiętnianie cmentarzy i zabytków.
Zobacz wideo Spięcie między dziennikarką TVN-u, a Morawieckim. "Uderz w stół, a nożyce się odezwą"

Jak informuje wp.pl, wniosek o przyznanie 3 177 315 zł wpłynął 31 marca tego roku. Pieniądze miały zasilić projekt "Niezapomniani: nowoczesne technologie w służbie pamięci o wspólnoty pokoleń". Zbigniew Oborski, prezes Fundacji "Potrafisz Polsko!", potwierdził złożenie wniosku i przekazał, że odpowiedź w tej sprawie jeszcze nie nadeszła. 

Fundacja powiązana z Pawłem Kukizem zawnioskowała o 3 mln zł z rezerwy budżetowej

"Współpracownik Pawła Kukiza tłumaczy, że dotacja ma pomóc 'upamiętnić cmentarze i zabytki' dzięki nowoczesnym technologiom. Pomysł dotyczył dokumentowania nekropolii, nagrywania ich dronami oraz odszukiwania polskich grobów i zabytków za granicą" - podaje wp.pl. Portal informuje, że informacje na temat wniosku fundacji udało się uzyskać w trakcie kontroli poselskiej Platformy Obywatelskiej. 

W kwietniu portal informował, że premier Morawiecki przyznał fundacji "Potrafisz Polsko!" prawie 4,3 mln zł dotacji z rezerwy budżetowej. Prezes Rady Ministrów zarządził to 10 lutego 2023 roku. Pieniądze mają posłużyć na działalność "Instytutu Demokracji Bezpośredniej", który jest "obywatelską kampanią edukacji społecznej na rzecz wyegzekwowania art. 4 Konstytucji". Artykuł 4. Konstytucji RP mówi, że "władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu" i że "Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio". WP podkreśla, że środki przyznano z tzw. rezerwy budżetowej, czyli tej części budżetu, którą - według Najwyższej Izby Kontroli - rząd niewłaściwie dysponuje. 

- Myśmy się starali o te pieniądze w różnych miejscach, było ciężko. Uważam, że powinniśmy natychmiast wyedukować społeczeństwo i wprowadzić przynajmniej elementy edukacji bezpośredniej, dlatego, że za chwileczkę się pozabijamy - tłumaczył w radiowej "Trójce" Kukiz. - Myśmy się starali o te pieniądze w różnych miejscach, było ciężko. Uważam, że powinniśmy natychmiast wyedukować społeczeństwo i wprowadzić przynajmniej elementy edukacji bezpośredniej, dlatego, że za chwileczkę się pozabijamy - mówił.

Więcej o: