Gwizdy i emocje na spotkaniu z Morawieckim w Kościerzynie. Wypomniał premierowi "miskę ryżu"

- Gdzie są obiecane 770 mld zł? Czy ludzie mają pracować za miskę ryżu? - zapytał Mateusza Morawieckiego mieszkaniec Kościerzyny podczas wyborczego spotkania. Na sali zawrzało, a premier zaczął mówić o opozycji.

Mateusz Morawiecki w sobotę (1 lipca) w ramach "Trasy dotrzymanego słowa" odwiedził mieszkańców Kościerzyny (woj. pomorskie). Wśród zwolenników PiS znalazły się także osoby, które postanowiły szefa rządu rozliczyć. 

Zobacz wideo Premier obiecał kilkadziesiąt hal sportowych. Powstało pięć. Minister wyjaśnia, dlaczego tak mało

Kościerzyna. Mateusz Morawiecki odpowiada, co się stało z obiecanymi pieniędzmi 

Jeden z mieszkańców Kościerzyny zapytał premiera, gdzie są obiecane 770 mld zł, i czy szef rządu nadal kieruje się zasadą, że najpierw dużo obiecuje, a później o tych obietnicach zapomina. Na sali zawrzało. Prowadzący "uspokoił" zebranych.

 

- Cieszę się, że są tutaj przeciwnicy i zwolennicy - odparł Mateusz Morawiecki. - Połowa tych pieniędzy jest już w Polsce, a druga połowa jest blokowana na wyraźne żądanie opozycji. A to drugie pytanie powinien pan zadać partii, której - wydaje się - pan sekunduje. To PO zwykła dwa razy obiecać, a raz dotrzymać obietnicy - odpowiedział.

Mężczyzna zapytał także premiera, "czy ludzie mają pracować, nie powiem tego niecenzuralnego słowa, którego pan użył [podczas niefortunnej wizyty w restauracji "Sowa i Przyjaciele" - red.], za miskę ryżu?". - Ja przypomnę, w czasie Platformy Obywatelskiej za ile się pracowało za godzinę? 2, 3, 4 złote za godzinę! Takie oferty pracy. Jaka była płaca minimalna? 1750 złotych. Teraz jest co najmniej podwojona - skontrował szef rządu.

Gdzie są obiecane 770 mld zł? Była kampania, pieniądze zablokowane 

W 2021 roku ruszyła kampania "770 mld zł dla Polski", która kosztowała rząd 10 mln zł. Jak dotąd pieniędzy nie otrzymaliśmy - Komisja Europejska nadal nie zaakceptowała naszego Krajowego Planu Odbudowy i zablokowała 36 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji i pożyczek.

Więcej o: