Program Konfederacji. Mentzen o likwidacji "rozdawnictwa": Nic wam nie damy, ale będziemy mniej zabierać

W sobotę odbyła się konwencja wyborcza Konfederacji. Sławomir Mentzen przedstawił na niej plany ugrupowania po wygraniu wyborów parlamentarnych w 2023 roku. Zapowiedział m.in. zniesienie niektórych podatków czy powrót do poprzedniej składki zdrowotnej. Powiedział też o konieczności "likwidacji rodawnictwa".

Konwencja Konfederacji odbyła się również w sobotę 24 czerwca. Pierwszym, który na niej przemówił, był Krzysztof Bosak. - Konfederacja jest wreszcie na fali wznoszącej. W lutym deklarowaliśmy, że odzyskamy Polskę. Wielu wówczas w to nie wierzyło. Teraz zaczęło się to zmieniać! - mówił wyraźnie zadowolony polityk.

Zobacz wideo Petru: Konfederacja przyciąga wyborców liberalnych

Konwencja programowa Konfederacji. "My chcemy ludziom dać ich własne dochody, a nie zabrać!"

Według Konfederacji sytuacja w Polsce obecnie jest "zła" nie tylko z powodu rządów PiS, które jest u władzy od 2015 roku, ale też przez PO-PSL, a nawet Lewicę. Krzysztof Bosak podkreślił, że brak bezpieczeństwa i niemożność utrzymania rodziny to nie tylko efekt wojny w Ukrainie czy epidemii, ale też decyzji politycznych podejmowanych w Polsce i "Brukseli". Krzysztof Bosak przekonywał, że została złamana "umowa koncesyjna" dotycząca wstępu do Unii Europejskiej, ponieważ sama UE "zaczęła przestawiać politykę na inne tory", a zamiast "możliwości pracy i zarabiania dostajemy" rzekomo "absurdalną politykę klimatyczną czy niszczenie konkurencyjności przemysłu". 

- Powinno być tak, że kto ciężko pracuje, dostaje więcej. (...) Poza tym chcemy zachować wolność od inwigilacji, co w różnych ustawach próbuje przemycić PiS. Chcemy wolności od ucisku fiskalnego - gdy mniej zarabiający podatnik oddaję połowę tego, co zarabia w podatkach, to jest to absurdalne. My chcemy ludziom dać ich własne dochody, a nie zabrać! Jak można tak gardzić społeczeństwem, żeby kłamać, że jak się dużo zabierze, to się jeszcze więcej rozda - powiedział Krzysztof Bosak. Polityk mówił o mechanizmach cenzury, które zostały rozwinięte przez PiS tak, jak to miało miejsce w PRL-u. 

"Konstytucja wolności" i hasła Konfederacji

Program wyborczy Konfederacji, jak uważa Krzysztof Bosak, ma zawierać sto stron. Na początek jednak polityk wymienił cztery hasła, o których więcej powiedział Sławomir Mentzen - zabrakło jedynie "Gotówki chronionej konstytucją". Mentzen został przedstawiony sarkastycznie jako "youtuber, patostreamer i osoba, mająca wpływ na skład sędziowski finału Ligi Mistrzów".

- W największym skrócie streszczę Wam nasz problem... program. Żeby w Polsce było lepiej, trzeba zlikwidować PIT, CIT, ZUS, VAT, PiS, PO i TVN. A teraz do dziennikarzy, żeby zrozumieli. To był żart! - zaczął Mentzen. Dalej przekazał, że opozycja i PiS obiecują wyborcom coraz dziwniejsze "dodatki". - Konfederacja nie zamierza przekupywać Was własnymi pieniędzy! - zapewnił Mentzen. 

 • Proste i niskie podatki

- PiS łupi Polaków, a podatki powinny być proste i niskie. A są coraz bardziej skomplikowane. (...) Największe przyspieszenie nastąpiło za rządów PiSu, których politycy zajmowali się wydłużaniem i komplikowaniem prawa podatkowego. To jest trup, którego nie da się upudrować. Trzeba to wyrzucić do śmieci i zaproponować nowe ustawy - powiedział.

W programie Konfederacji znajdują się m.in.:

 • dwie stawki podatku: 12 proc. i 19 proc.;
 • nowa kwota wolna od podatku - w wysokości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • ulga kredytowa dla osób, które posiadają kredyty na mieszkania i domy;
 • uproszczenie podatku ryczałtowego dla przedsiębiorców;
 • małe i średnie przedsiębiorstwa też mają mieć możliwość korzystania z ryczałtu;
 • 50 mln złotych limitu, po którego przekroczeniu trzeba prowadzić księgowość;
 • uproszczenie kosztów uzyskania przychodu;
 • nowa ustawa o CIT;
 • rozszerzenie PIT-u estońskiego;
 • skrócenie terminu zwrotu podatku;
 • podniesienie do 400 tys. zł limitu, powyżej którego trzeba wejść na VAT;
 • zlikwidowanie podatku od spadku;
 • zlikwidowanie tzw. podatku Belki;

Sławomir Mentzen dalej powiedział o końcu z rozdawnictwem: likwidacji 13. i 14. emerytury, likwidacji 300 plus i braku waloryzacji 500 plus. - Nasza reforma podatkowa dzięki temu się spina. Nic wam nie damy, ale będziemy mniej wam zabierać - powiedział Mentzen. 

 • Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców

Dalej Mentzen powiedział o "największej piramidzie finansowej w Polsce" i chodziło mu o ZUS. - System emerytalny jest piramidą finansową w Polsce (...). ZUS musi być dobrowolny, nie może być haraczem. Przywracamy stare zasady składki zdrowotnej - wymieniał Sławomir Mentzen. 

 • Mieszkania i domy tańsze nawet o 30 proc. 

- Mieszkania są drogie, ale politycy sami do tego doprowadzili. Znieść podatek PCC można znieść już pierwszego dnia rządzenia - zaznaczył Sławomir Mentzen. Wcześniej Krzysztof Bosak powiedział, że mieszkania i domy mogą być tańsze nawet o 30 proc., "gdyby zdjąć regulacje podatkowe i inżynieryjne". 

Więcej o: