Sondaż CBOS ujawnił, ilu przeciwników ma rząd. Jest jednak "minimalny wzrost zadowolenia z premiera"

Według najnowszego sondażu CBOS dotyczącego stosunku do obecnego rządu w czerwcu - więcej ma przeciwników niż zwolenników. Co jest niezmienne od 2020 roku. "Rząd i jego działania w dalszym ciągu najlepiej odbierane są przez ludzi starszych, osoby o niższym statusie społeczno-ekonomicznym i mieszkańców wsi" - przekazało CBOS.

Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało 23 czerwca wyniki najnowszych badań dotyczących zadowolenia społeczeństwa z obecnego rządu. Z przeprowadzonego sondażu wynika, że notowania rządu znacząco się nie zmieniły. Minimalnie wzrosło natomiast zadowolenie z premiera Mateusza Morawieckiego.

Wyniki sondażu CBOS. Ponad 50 proc. ankietowanych źle ocenia pracę rządu

Zgodnie z opublikowanymi wynikami przeprowadzonego sondażu, wśród badanych 30 proc. osób uważa się za zwolenników rządu. 47 proc. stanowią przeciwnicy, natomiast 21 proc. badanych jest obojętnych wobec rządzących - przekazała Polska Agencja Prasowa.

Dotychczasowe wyniki działalności rządu źle ocenia 55 proc. badanych, natomiast 36 proc. osób jest zadowolonych z efektów jego pracy. Według 60 proc. ankietowanych polityka rządu nie pozwoli na poprawę sytuacji gospodarczej w kraju. Odmienne zdanie ma 32 proc. respondentów. Co ciekawe 34 proc. badanych jest zadowolonych, że Mateusz Morawiecki jest premierem (wzrost o 2 proc. względem ostatniego badania). 55 proc. ankietowanych wyraziło w tej kwestii dezaprobatę.

Wyniki sondażu CBOS. Od 2020 roku nie wzrosło poparcie rządu

Oceny działalności obecnego rządu są w większości krytyczne, a od 2020 roku rządzący mają więcej przeciwników, niż zwolenników - podaje PAP. "Rząd i jego działania w dalszym ciągu najlepiej odbierane są przez ludzi starszych, osoby o niższym statusie społeczno-ekonomicznym i mieszkańców wsi. Być może zapowiedź podwyżki świadczenia wychowawczego sprawiła, że w ostatnim miesiącu zyskał on w opiniach kobiet" - przekazał CBOS w raporcie, cytowany przez PAP.

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS na reprezentatywnej imiennej próbie mieszkańców Polski, którzy ukończyli 18 lat. Osoby te zostały wylosowane z rejestru PESEL. Respondenci mogli skorzystać z trzech metod badania: wywiad bezpośredni z ankieterem (metoda CAPI), wywiad telefoniczny (CATI) lub wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). Badanie zostało zrealizowane od 5 do 18 czerwca 2023 roku. Uczestniczyły w nim 1054 osoby (w tym: 59,3 proc. metodą CAPI, 25,8 proc. - CATI i 14,9 proc. - CAWI) - przekazał PAP.

Więcej o: