Jarosław Kaczyński powinien zastąpić Andrzeja Dudę? Prezes PiS wysoko w sondażu prezydenckim prawicy

Jarosław Kaczyński wrócił do rządu i został jedynym wicepremierem Polski. Okazuje się, że część Polaków widziałaby go na stanowisku głowy państwa. Wyborcy Andrzeja Dudy usytuowali go na podium sondażu prezydenckiego.

Research Partner przeprowadziło między 16 a 19 czerwca sondaż za pośrednictwem Panelu Badawczego ARIADNA. Wzięło w nim udział 1053 pełnoletnich Polaków. Wnioski mogą zaskakiwać.

Zobacz wideo Po co Kaczyński wraca do rządu? Szrot o kontekście wyborczym, autorytecie i zmianie modelu decyzyjnego

Wybory prezydenckie 2025. Wyborcy Andrzeja Dudy wskazują na Morawieckiego i Kaczyńskiego

"Na którą z poniższych osób najchętniej byś zagłosował w najbliższych (2025 r. - red.) wyborach prezydenckich?" - zapytał Research Partner respondentów, którzy w 2020 r. zagłosowali w drugiej rundzie na Andrzeja Dudę. Badanie zostało opublikowane na stronie wnp.pl.

Jak widać, największą popularnością wśród głosujących cieszy się obecny premier Mateusz Morawiecki, na którego, według badania, chciałoby oddać głos 25,6 proc. respondentów. Wybór ten nie powinien nikogo zaskoczyć - szef obecnego rządu nie pierwszy raz przoduje w sondażu prezydenckim Zjednoczonej Prawicy. Kolejne miejsca są już jednak bardziej zaskakujące.

Na drugim miejscu w sondażu wyborcy Andrzeja Dudy wskazali na prezesa PiS i od wczoraj (21 czerwca) jedynego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego - w badaniu uzyskał on 15,7 proc. Podium zamknęła Małgorzata Wassermann z 9,8 proc. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Beata Szydło (8,3 proc.), Mariusz Błaszczak (6,6 proc.), Zbigniew Ziobro (3,0 proc.), Elżbieta Witek (2,4 proc.) oraz Kacper Płażyński (1,7 proc.). 26,9 proc. ankietowanych zadeklarowała, że nie zagłosuje na żadną z wyżej wymienionych osób. 

Wśród osób, które w 2020 roku głos oddały na Rafała Trzaskowskiego, obecny prezydent Warszawy nadal zajmuje pierwsze miejsce w sondażu na prezydenta RP - chęć zagłosowania na niego zadeklarowało aż 47,4 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się Donald Tusk (18,2 proc.), podium domknął natomiast Szymon Hołownia (12,5 proc.).

Kandydat na prezydenta Zjednoczonej Prawicy. Mateusz Morawiecki na czele sondażu

W maju United Surveys na zlecenie WP zapytało Polaków, kto ich zdaniem byłby najlepszym kandydatem na prezydenta Zjednoczonej Prawicy. Większość respondentów odpowiedziała wówczas podobnie - 21,4 proc. badanych wskazało na obecnego premiera. Kolejne miejsca rozkładały się już jednak zupełnie inaczej niż obecnie: Beata Szydło (8,9 proc.), Elżbieta Witek (5,0 proc.), Jarosław Kaczyński (4,6 proc.), Mariusz Błaszczak (3,8 proc.), Zbigniew Ziobro (2,1 proc.), Joachim Brudziński 0,8 proc. Aż 53,4 proc. ankietowanych nie umiało odpowiedzieć na pytanie. 

Więcej o: