Twój Ruch, założony przez Janusza Palikota, ulegnie samorozwiązaniu. "W styczniu podjęliśmy decyzję"

Założony w 2013 roku przez Janusza Palikota Twój Ruch ulegnie samorozwiązaniu, choć współprzewodnicząca ugrupowania Marzenna Karkoszka zapewnia, że jest to świadomy ruch. - Po odejściu Janusza trudno było odbudować markę partii - tłumaczyła w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Partia Twój Ruch została założona w 2013 roku z przekształcenia się Ruchu Palikota. Po dziesięciu latach ugrupowanie przechodzi jednak do historii. Powód? Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", niezłożenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok.

Zobacz wideo Gawkowski: Opozycja musi się wzmocnić, żeby wygrać z PiS-em

Twój Ruch przechodzi do historii. Dziesięć lat temu partię założył Janusz Palikot

W przypadku braku sprawozdania finansowego Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu partii z ewidencji. Współprzewodnicząca Twojego Ruchu, Marzenna Karkoszka, stwierdziła jednak w rozmowie z dziennikiem, że był to świadomy ruch. - W styczniu podjęliśmy decyzję o samorozwiązaniu partii. Po odejściu Janusza trudno było odbudować markę partii, bo czy komuś się to podoba, czy nie, Palikot był najbardziej rozpoznawalnym brandem politycznym w Polsce - tłumaczyła.

Twój Ruch ulegnie samorozwiązaniu

W 2005 roku Janusz Palikot wstąpił do Platformy Obywatelskiej w Lublinie. W tym samym roku wystartował w wyborach parlamentarnych, zdobywając mandat poselski. Uzyskał go także w wyborach w 2007 roku. W 2009 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO, jednak w kolejnym roku zapowiedział rezygnację z członkostwa w partii oraz plany założenia własnego ugrupowania. 

W październiku 2010 roku zostało zarejestrowane stowarzyszenie RPP, a kilka dni później partia Ruch Poparcia. W związku z brakiem sprawozdania finansowego Palikot złożył wniosek o rejestracji nowej partii - Ruch Palikota, która została wpisana do ewidencji w czerwcu 2011 roku. Palikot został jej przewodniczącym. W wyborach parlamentarnych 2011 Ruch Palikota zajął trzecie miejsce, uzyskując 10,02 proc. głosów (po Platformie Obywatelskiej z 39,18 proc. oraz Prawie i Sprawiedliwości z 29,89 proc.). 

W 2013 roku Ruch Palikota został przekształcony w Twój Ruch, którego Janusz Palikot został przewodniczącym. Polityk podkreślał, że "stara się uciekać od prostego podziału prawica-lewica". - My jesteśmy partią zmainy - zapewniał na antenie TOK FM, dodając, że "nie sytuuje się jako typowa lewica". W 2014 roku Palikot zadeklarował start w wyborach prezydenckich w kolejnym roku. W roku 2019 polityk przestał pełnić funkcję przewodniczącego TR, a nowymi współprzewodniczącymi zostali Marzenna Karkoszka i Kamil Żebrowski. 

Więcej o: