Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. "Dziękuję Andrzejowi za niezachwianą pozycję"

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Poinformowano, że przywódcy omówili m.in. ustalenia szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki w Bratysławie oraz aktualny stan przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

"Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas której omówiono ustalenia Szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki w Bratysławie oraz aktualny stan przygotowań do lipcowego Szczytu NATO w Wilnie. Prezydent Ukrainy poinformował prezydenta Andrzeja Dudę o sytuacji na froncie w związku z trwającą rosyjską agresją na Ukrainie" - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

Rozmowa Duda-Zełenski. Przydacz opowiedział o szczegółach

Na temat rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy w poniedziałek rano wypowiedział się Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. - Jak wszyscy wiemy, w sensie oficjalnym kontrofensywa nie rozpoczęła się (Zełenski zasygnalizował w niedzielę, że się rozpoczęła - red.), ale toczą się boje, toczą się różnego rodzaju działania zbrojne. Pan prezydent Zełenski mówił też o sytuacji humanitarnej w związku z wysadzoną tamą w Nowej Kachowce, mówiąc oczywiście o cierpieniu ludzi - przekazał na antenie Polsat News.

Przydacz dodał, że prezydenci wymienili opinie w kontekście ostatnich i przyszłych wydarzeń dyplomatycznych. - A mieliśmy ich całą serię z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. W zeszłym tygodniu szczyt wschodniej flanki NATO, czy szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, dzisiaj szczyt Weimarski: Polska, Niemcy, Francja w Paryżu, a za parę tygodni najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne tych miesięcy, czyli szczyt NATO w Wilnie - wyliczył prezydencki minister.

Po rozmowie Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że jest wdzięczny za znaczące wsparcie, jakie Ukraina otrzymuje od Polski. "Omówiliśmy również dalsze priorytetowe potrzeby. Dziękuję Andrzejowi Dudzie za silną i niezachwianą pozycję" - podkreślił we wpisie.

Andrzej Duda na szczycie w Paryżu. Spotka się z Macronem i Scholzem

W poniedziałek po południu Andrzej Duda weźmie udział w paryskim szczycie Trójkąta Weimarskiego. Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmie w Pałacu Elizejskim polskiego prezydenta i niemieckiego kanclerza Olafa Scholza. Biuro francuskiego prezydenta informuje, że głównym tematem rozmów będzie wsparcie militarne dla Ukrainy w kontekście przygotowań do kilku kluczowych międzynarodowych spotkań.

Czterdziestominutowa rozmowa Emmanuel Macron - Andrzej Duda, wspólna konferencja prasowa przywódców Francji, Niemiec i Polski, a także robocza kolacja - to program poniedziałkowego szczytu w Paryżu. W oficjalnym komunikacie Pałacu Elizejskiego poinformowano, że liderzy Trójkąta mają rozmawiać o "konieczności europejskiej koordynacji wsparcia militarnego dla Ukrainy, aby umożliwić jej przeprowadzenie kontrofensywy".

Więcej o: