Kto zastąpi Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS? Polacy wskazali faworyta

Jarosław Kaczyński od lat nieprzerwanie piastuje stanowisko prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Wirtualna Polska zapytała Polaków, kto byłby najlepszym kandydatem na jego zastępcę. W sondażu przoduje jedno nazwisko, choć ogromna część respondentów nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie.

Obecny prezes Prawa i Sprawiedliwości niebawem skończy 74 lata i mierzy się z licznymi problemami zdrowotnymi. Z tego powodu narastają spekulacje dotyczące osoby, która mogłaby przejąć po nim władzę w partii. O to, kto powinien przejąć po polityku stanowisko szefa PiS, Wirtualna Polska zapytała Polaków w ramach badania zleconego pracowni United Surveys. Na tle pozostałych propozycji wyróżnia się jeden kandydat, szczególnie wśród zadeklarowanych wyborców obecnego rządu.

Zobacz wideo Gawkowski: Jeśli PiS znowu wygra, wprowadzi rządy autorytarne

Kandydaci na funkcję prezesa PiS. Na liście osiem osób

Biorący udział w badaniu Polacy stawali przed pytaniem: "Kto twoim zdaniem byłby najlepszym następcą Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS-u?". W ramach wyboru respondenci otrzymywali listę kilku osób. Wśród proponowanych kandydatur można było znaleźć: Andrzeja Dudę, Jacka Sasina, Beatę Szydło, Elżbietę Witek, Mariusza Błaszczaka, Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Ziobrę oraz Adama Bielana.

Kto przejmie Prawo i Sprawiedliwość? Respondenci wskazują na jedną osobę

Zdecydowaną przewagę nad pozostałymi propozycjami uzyskał obecny premier Mateusz Morawiecki, którego wybierał co piąty badany. Finalnie wysunął się on na prowadzenie z wynikiem 21 proc. Drugie miejsce przypadło obecnemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który zyskał 11,3 proc. poparcia w badaniu. Trzecia lokata została zajęta przez Elżbietę Witek. Marszałkini Sejmu otrzymała od wyborców 6,3 proc. głosów. Co zaskakujące aż 47,2 proc. badanych wybrało wariant "nie wiem/trudno powiedzieć". Wyniki Mateusza Morawieckiego okazały się być najlepsze także pośród zadeklarowanych zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. U swoich wyborców uzyskał on niebotyczne 47 proc.

W 2021 roku Jarosław Kaczyński zapowiedział, że po raz ostatni ubiega się o stanowisko prezesa partii. W trakcie prowadzonych wtedy ankiet z zapytaniem o jego następcę najwięcej głosów również zdobył Mateusz Morawiecki. Nowego lidera partii upatrywało w nim wtedy 18,1 proc. respondentów.

Więcej o: