Trzecia Droga zaprosiła na konsultacje PiS. Gawkowski: Nie będę krytykował, ale...

- Jeśli w tym przypadku ma tam być PiS, to Lewicy nie będzie - powiedział Krzysztof Gawkowski, pytany o to, czy jego partia pojawi się na konsultacjach pierwszej wspólnej ustawy PSL-u i Polski 2050. - Gdyby to było spotkanie tylko opozycyjne, to byśmy poszli - podkreślił poseł i przewodniczący klubu Lewicy.

W poniedziałek gościem Karoliny Hytrek-Prosieckiej był Krzysztof Gawkowski, poseł i przewodniczący klubu Lewicy. Polityk został zapytany o obecną sytuację na opozycji. - Mamy do czynienia z pewnym znużeniem, czy będzie lista czy nie, czy się porozumiemy czy nie. Lewica swój jasny plan zaprezentowała: chcemy wspólnego porozumienia partii opozycyjnych, co do rządzenia, co do współpracy kampanijnej, co do tego, że kampania wyborcza jest nakierowana na to, żeby wygrać z PiS-em, a nie walczyć między sobą o jakiś procent czy dwa poparcia - powiedział.

Zobacz wideo

- Zamknąłbym nareszcie te wszystkie dywagacje na temat tego, jak będą wyglądały listy, bo to opozycji nie służy, a odbieranie poparcia po jeden czy dwa procent kończy się tym, że wcale największa partia opozycyjna nie idzie do przodu na 40 procent, tylko waha się w swoich 25-30 procentach. To oznacza, że wciąż PiS ma wielką przewagę - zaznaczył i dodał, że "jak będzie dochodziło do wewnętrznych awantur na opozycji, to Konfederacja będzie zyskiwała".

Gawkowski: Lewica nie weźmie udziału w konsultacjach ustawy Trzeciej Drogi

W poniedziałek mają się odbyć konsultacje pierwszej wspólnej ustawy PSL-u i Polski 2050, na które zostały zaproszone również Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja. W Porannej Rozmowie Gazeta.pl Krzysztof Gawkowski został zapytany o to, czy Lewica weźmie w nich udział. - Wiele miesięcy temu umówiliśmy się, że będziemy na spotkaniach, na których będą zapraszane partie opozycyjne, bez względu na to, czy to będzie Hołownia, PSL czy Platforma. Więc bywaliśmy na takich spotkaniach i bywać będziemy  - powiedział poseł. - Ale zaskoczyło nas, że Szymon Hołownia zaprasza PiS i robi to w kategorii konsultacji ustawy z PiS-em, który przecież zawsze odrzuca nasze projekty - podkreślił i dodał, że PiS zawsze "wyrzucał do kosza albo mroził w zamrażarce" projekty opozycyjne.

Jeśli w tym przypadku ma tam być PiS, to Lewicy nie będzie. (...) Nie będę krytykował Kosiniaka i Hołowni, bo idą swoją drogą. Ale tam, gdzie będzie PiS, Lewica nie będzie siadała przy konsultacjach programu edukacyjnego. Gdyby to było spotkanie tylko opozycyjne, to byśmy poszli

- oznajmił gość Karoliny Hytrek-Prosieckiej.

Krzysztof Gawkowski jest lewicowym politykiem, posłem na Sejm RP i przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Lewicy. Jest doktorem nauk humanistycznych specjalizującym się w tematyce bezpieczeństwa i technologii cyfrowych i absolwentem studiów Master of Business Administration.

Więcej o: