Tour de Konstytucja od Szczecina do Warszawy. "Nie liczą się poglądy, mówimy o procedurach wyborczych"

W Szczecinie na placu Solidarności odbył się szósty w tym roku Przystanek Tour de Konstytucja. W panelu "Polonia głosuje - głos z dalekich stron" w spotkaniu z mieszkańcami wzięli udział m.in. sędzia Igor Tuleya oraz prokuratorka Ewa Wrzosek.

W tym roku odbywa się już trzecia edycja Tour de Konstytucja pod hasłem "Głosuję na Polskę". Akcja dotrze do 85 miejscowości w niespełna pięć miesięcy. Jest to obywatelska działalność edukacyjno-informacyjna prowadzona od dwóch lat przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

Zobacz wideo Śmiszek: Mamy w pałacu prezydenckim komedianta

Kolejny przystanek Tour de Konstytucja w Szczecinie

Szóstym przystankiem III edycji Tour de Konstytucja był w tym roku Szczecin. Na placu Solidarności rozmawiano o udziale w wyborach poza Polską. "Dziś rozmawialiśmy o tym, jak Polacy głosują za granicą. Dla Polaków mieszkających za granicą ta możliwość współdecydowania o tym, co się dzieje w Polsce, daje poczucie wspólnoty" - przekazali 9 czerwca organizatorzy wydarzenia.

"W nadchodzących wyborach każdy obywatel Polski powinien być świadomy swoich praw wyborczych, a co za tym idzie, możliwości kontroli wyborów z jego udziałem. Chcemy, aby każdy z nas, bez względu na poglądy polityczne, mógł otrzymać szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmu wyborczego" - zapewniali przed wydarzeniem organizatorzy.

- Tłumaczymy zawiłości prawa wyborczego, nie liczą się oczywiście poglądy, tylko mówimy o całych procedurach wyborczych. Zachęcamy do tego, żeby na jesieni pójść wziąć udział w wyborach. Zainteresowanie jest spore, również w tych mniejszych miejscowościach przychodzi sporo ludzi - przekazał Igor Tuleya, sędzia sądu Okręgowego w Warszawie, w rozmowie z TVN 24.

W wydarzeniu wzięli udział: sędzia Igor Tuleya, prokuratorka Ewa Wrzosek, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska, była prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara. Uczestniczyli w nim również organizatorzy akcji - prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych Robert Hojda, prezeska Stowarzyszenia Adwokatów Defensor Iuris Kinga Dagmara Siadlak, a także adwokaci Szczecińskiej Izby Adwokackiej oraz przedstawiciele Regionalnego Kongresu Kobiet w Szczecinie.

Tour de Konstytucja - gdzie odbędą się następne wydarzenia?

W ramach tegorocznego projektu Tour de Konstytucja odbywają się serie spotkań w całym kraju, organizowane przez Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. "Obecnie mają one na celu przybliżanie istoty praworządności i zasad demokracji w świetle nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz zaangażowania obywateli do szerokiego w nich udziału" - czytamy na stronie internetowej organizatora. Inicjatywę współtworzą środowiska prawnicze - Adwokatura Polska, Krajowa Izba Radców Prawnych, Obserwatorium Wyborcze, środowiska uniwersyteckie, sędziowie, a także prokuratorzy oraz organizacje obywatelskie.

Tegoroczna trasa Tour de Konstytucja rozpoczęła się 4 czerwca w Buku w woj. wielkopolskim, a zakończy się 23 września w Warszawie. Kolejne spotkania odbędą się m.in. w Słupsku, Gdańsku, Wrocławiu czy Gdyni.

Więcej o: