Barbara Borys-Damięcka nie żyje. Senatorka i reżyserka miała 85 lat

O śmierci Barbary Borys-Damięckiej poinformował Borys Budka. "Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi" - napisał. Senatorka przez prawie 40 lat była związana zawodowo z Telewizją Polską, gdzie m.in. reżyserowała przedstawienia "Teatru Telewizji" i współtworzyła kultowy program "5-10-15".

"Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci" - napisał Borys Budka, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Borys-Damięcka, z domu Wajncjer, urodziła się 2 listopada 1937 roku w Warszawie. Swoją pracę w świecie filmu zaczynała pod okiem Andrzeja Munka, asystowała przy realizacji kilku jego filmów dokumentalnych. Od 1958 do 1997 roku była związana z Telewizją Polską, dla której reżyserowała i realizowała m.in. ponad 200 przedstawień "Teatru Telewizji", programy Kabaretu Starszych Panów i serial "Stawka większa niż życie". Współtworzyła też programy "Tele-Echo" i "5-10-15". Była pomysłodawczynią uruchomienia Telewizji Polonia. 

W TVP pełniła m.in. funkcje dyrektorki Działu Realizacji Telewizyjnej, wiceprezeski TVP, szefowej Zespołu TVP oraz doradczyni Zarządu TVP. W latach 1997-2007 była Dyrektorką Naczelną i Artystyczną Teatru Syrena w Warszawie. W latach 2002-15 była prezeską Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów w Polsce.

Najlepszy wynik wyborczy w Polsce

Barbara Borys-Damięcka była senatorką z ramienia Platformy Obywatelskiej nieprzerwanie od 2007 roku. W bieżącej, X kadencji, jako najstarsza członkini Senatu była marszałkiem seniorem. Gdy startowała po raz pierwszy w wyborach do Senatu, uzyskała najlepszy wynik w całej Polsce - ponad 600 tys. głosów. 

W Senacie VII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. W VIII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Była matką aktora Grzegorza Damięckiego, aktora warszawskiego Teatru Ateneum, i babcią trojga wnucząt. Była pierwszą żoną aktora Damiana Damięckiego.

Więcej o: